name | autoweek.cz

Nástupce Hyundaie Sonata se odhalil

Nástupce Hyundaie Sonata se odhalil

03.09.2009 | Vladimír Rybecký | Nové modely

V době, kdy se Hyundai snaží poutat pozornost k připravované premiéře nového SUV s novým jménem iX35 na veřejnost nedopatřením pronikly záběry další významné novinky, připravované k představení až v příštím roce. Nová generace sedanu vyšší střední třídy Sonata slibuje proměnu do elegance.

Sedan Hyundai Sonata si získal i u nás řadu příznivců díky velkému vnitřnímu prostoru. Korejská automobilka u tohoto vozu zvolila netradiční přístup a zcela pravidelně radikálně pozměňuje jeho vzhled, byť ne vždy ku prospěchu věci. Zatímco v Evropě si tím mnoho příznivců nezískává, v USA to vcelku funguje a současná generace, nabízená od roku 2004, se tam dobře prodává (byť zdaleka ne tak dobře, jak si ale Korejci představovali).
Na autosalonu v Detroitu se v lednu 2010 představí zcela nová generace tohoto modelu. Ještě před tím se ale odehraje oficiální představení v Soulu 10. září.
Oficiálně uvolněné skici a obrázky, získané z příprav reklamního šotu, naznačují, že tento sedan dostane k vysoké technické úrovni přece jen přitažlivější vzhled. Nepochybně je to i díky tomu, že design byl navržen v kalifornském studiu, které si na přehnanou asijskou zdobnost moc nepotrpí. Splývavé linie a dramatický vzhled přídě se hlásí k příbuznosti s větším modelem Genesis.
Nová Sonata se bude pro americký trh vyrábět v Alabamě a pro evropský patrně v Indii. Ještě během roku 2010 se objeví verze tohoto sedanu vybavená také hybridním pohonem. Hybrid s lithio-ionovými akumulátory ale bude zprvu určen výhradně jen pro severoamerický trh.
V Evropě se nový model, vyvíjený pod kódovým označením YF, objeví zřejmě až v roce 2011 pod jménem i40. A podle informací indického tisku nelze vyloučit, že se i40 v Evropě objeví dokonce nejen jako sedan, ale dokonce i s karoserií na pomezí kombi a hatchbacku.