name | autoweek.cz

Opel oživuje Fronteru

Opel oživuje Fronteru

15.05.2024 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Od léta bude mít Opel další SUV řadící se mezi Mokku a Grandland. Pro nástupce Crosslandu vrací k životu jméno Frontera.

S délkou 438 cm se nový Opel Frontera vyrovnává stejnojmennému předchůdci, který se prodával ve dvou generacích v letech 1991 až 2004. Tehdy ovšem šlo o ortodoxní off-road z produkce Isuzu.

 

Nová Frontera je elegantní crossover či chcete-li minivan ve stylu SUV s velkým zavazadlovým prostorem. Nástupce SUV Crossland je variací na téma evropská verze nového Citroënu C3 Aircross se specifickou přídí, zádí a interiérem. Týmu designérů Opelu pod vedením Marka Adamse se podařilo dát Fronteře rozpoznatelnou charakteristickou tvář značky s přídí Vizor a modernizovaným logem Opel.

 

Technicky nová Frontera používá platformu, která je evolucí architektury CMP, která se nyní nazývá Stellantis Smart Car. Zavazadlový prostor má velmi velký objem 450 l resp. až 1600 l, ale nabídne se zde i místo pro dvě další sedadla jako v Citroënu C3 Aircross. V interiéru je mnoho chytrých řešení pro ukládání a konektivitu.

 

Přístrojová deska je v aktuálním stylu Opelu - přístrojový panel je samozřejmě digitální 10“ a centrální dotykový displej 10“ doplňují fyzických ovladačů klimatizace. Sedadla Intelli-seat mají nový design se středovým kanálem.

 

Opel nabízí čistě elektricky poháněnou Fronteru Electric s elektromotorem o výkonu 83 kW (113 k) slibující dojezd 300 km resp. ve druhé verzi až 400 km. Jde o pohonnou jednotku už známou z Peugeotu 2008. K dispozici bude také hybridní verze se zážehovým motorem Puretech 1,2 l turbo Mild Hybrid 48 V ve dvou výkonových stupních 74 kW (100 k) nebo 100 kW (136 k). Elektromotor poskytuje výkon 21 kW (28 k). Točivý moment se přenáší přes šestistupňovou dvouspojkovou převodovku.

 

Opel Frontera by měl dorazit na trh během pařížského autosalonu v roce 2024, tedy v říjnu.