name | autoweek.cz

Rodinná symbióza: Renault Symbioz

Rodinná symbióza: Renault Symbioz

08.02.2024 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Renault na jaře rozšíří svou nabídku kompaktních modelů o kompaktní crossover na pomezí SUV a kombi Symbioz, plně hybridní model zaměřený na rodiny.

Renault Symbioz se ukáže letos na jaře a prodávat se začne už po prázdninách. Svůj název odvozuje od většího konceptu rodinného vozidla vystaveného na autosalonu IAA ve Frankfurtu v roce 2017. Symbioz bude nejmenší a nejlehčí kompaktní SUV v nabídce Renaultu. Bude zaměřen na rodiny s postavením pod modelem Austral. S délkou 441 cm bude Symbioz o 6 cm kratší než Scenic (447 cm), o 10 cm kratší než Austral (451 cm) a o 15 cm než kupé SUV Arkana (456 cm), ale o víc než 20 cm delší než Mégane (420 cm).

 

Fotografie siluety ukazuje vozidlo bližší tradičnímu kombi než Arkana. Stejně jako Arkana je i Symbioz postaven na delší verzi alianční platformy Renault-Nissan CMF-B. Jedinou oznámenou pohonnou jednotkou je plně hybridní systém E-Tech 145 full hybrid, stejný jako pro Arkanu, zatímco Austral je vybaven verzí systému o výkonu 200 k.

 

Renault nezveřejnil žádné další technické detaily, pouze že Symbioz bude mít nadstandardní verzi panoramatického střešního okna Solarbay, které se automaticky ztmaví nebo zesvětlí.

 

Verze s hybridním pohonem o výkonu 107 kW (145 k) bude mít hmotnost pod 1,5 t. Symbioz bude také nejlehčím kompaktním SUV Renaultu s hmotností 1500 kg, což jí umožní vyhnout se novým poplatkům za parkování v Paříži, které směřuje na vozidla s hmotností nad 1600 kg.

 

Segment kompaktních SUV je po malých SUV druhým největším v Evropě. Generální ředitel Renault Group Luca de Meo se proto zaměřil na zlepšení pozice značky Renault právě v tomto segmentu, kde před tím zaostávala (mimochodem - de Meo ještě jako šéf Seatu uvedl na trh kompaktní SUV Ateca). Renault pod jeho vedením uvedl na trh modely Arkana (dovez z Jižní Koreje, poprvé uvedena v roce 2019), vloni Austral a letos Scenic (letos) jako SUV a Megane E-Tech EV v kategorii kompaktních hatchbacků. Australu se za první celý rok prodalo 75 405 kusů (nejatraktivnější vrcholná verze ale byla k dispozici až pro poslední čtvrtletí) a Arkana dosáhla velmi dobrý výsledek se 74 832 prodanými vozy.