name | autoweek.cz

Rozhýbe Citigo český trh s vozy na CNG?

Rozhýbe Citigo český trh s vozy na CNG?

14.02.2012 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Prezentace pětidveřové verze miniauta Škoda Citigo přinesla významnou informaci pro situaci na českém trhu vozidel s alternativním pohonem. Oficiálně bylo potvrzeno, že na český trh už v prvním pololetí přijde Citigo i s pohonem na zemní plyn.

V rámci představení pětidveřové podoby miniauta Citigo Petr Pečenka, který má na starosti prodej vozů Škoda v České republice, oznámil, že se ještě letos v prvním pololetí, dostane do prodeje model Citigo s pohonem na CNG.
Škoda Auto už před lety předvedla Octavii s pohonem na CNG, ale jednalo se jen o prototyp, na který se posléze pozapomnělo. Přitom technický šéf automobilky Eckhart Scholz nám opakovaně potvrdil, že pohon na CNG pokládá za z hlediska snižování zátěže životního prostředí automobilovou dopravou za velmi perspektivní. Technologie je přitom dostupná, protože Volkswagen v Německu (ale i u nás) prodává několik modelů s pohonem na CNG.
Až dosud ale na dotazy, kdy se na českém trhu objeví vůz Škoda na CNG, odpověď z Mladé Boleslavi zněla: Až bude dostatek plnicích stanic.
Počet veřejně přístupných čerpacích stanic na CNG u nás nedávno dosáhl 37, a to už je pro běžný provoz opravdu dostatečné množství. Navíc jsou na trhu dostupné i plnicí stanice usnadňující provoz na CNG pro fleetovou klientelu.
Škodu Citigo CNG bude pohánět tříválcový zážehový motor 1,0 MPI v základu shodný s motory na benzin. Má ale zvýšený kompresní poměr z 10,5 : 1 na 11,5 : 1 a zesílené ventily a ventilová sedla. V podobě na CNG má motor výkon 50 kW (68 k) a spotřebuje průměrně 2,9 kg plynu na 100 km, což odpovídá emisím CO2 o hodnotě 79 g/km.
Dvě nádrže o celkovém objem 72 l (11 kg) CNG jsou u zadní nápravy - jedna před ní a druhá v prohlubni pro náhradní kolo. Doplňuje je rezervní nádrž na 10 l benzinu. Dojezd Citigo CNG je vč. rezervní nádrže na benzin více než 550 km.

Petr Pečenka nám navíc potvrdil, že automobilka zvažuje i uvedení dalších modelů s pohonem na zemní plyn. Jako ideální pro pohon na CNG se zdá být model Octavia. Ten se na podzim představí ve zcela nové generaci, která přijde do prodeje až počátkem roku 2013. Zcela nová Octavia bude postavena na nové modulové platformě MQB, která je přímo koncipována i pro možné použití pohonu na CNG. Nyní se tedy zdá být takřka jisté, že se třetí generace Octavie objeví i ve verzi na CNG. Ostatně v této podobě bude mít velké šance na úspěch v řadě zemí, především v Německu.


V České republice bylo v roce 2011 zaregistrováno celkem 194 nových osobních automobilů  s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG).
značka         registrace 2011 (ks)
Volkswagen        136
Mercedes-Benz    27
Fiat                    21
Opel                  10
Celkem             194