name | autoweek.cz

Seat v Barceloně slaví 70 let

Seat v Barceloně slaví 70 let

14.05.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

V expozici společnosti Seat na letošním autosalonu Automobile Barcelona se prolíná její minulost, přítomnost a především budoucnost. Seat je klíčem k mobilitě a industrializaci Španělska. Jeho součást Cupra je jednou z nejrychleji rostoucích značek v Evropě.

Seat se na autosalonu v Barceloně ohlíží za 70 lety své historie a slaví 30. výročí svého příchodu do Martorellu. „Seat postavil modelem 600 Španělsko na kola, a položil tak základy k tomu, aby se země stala tím, čím je dnes: druhým největším výrobcem automobilů v Evropě a devátým na světě. Nyní nastal čas postavit Španělsko na elektricky poháněná kola,“ poznamenal Wayne Griffiths, předseda představenstva značek Seat a Cupra.

 

Společnost Seat na autosalonu Automobile Barcelona oznámila nejlepší výsledky za první čtvrtletí ve své historii s provozním ziskem 144 milionů eur oproti 139 milionům eur z prvního čtvrtletí předchozího roku, a výnosy z prodeje 3,6 miliardy eur, což představuje 48% nárůst v porovnání s prvními třemi měsíci roku 2022. Za historicky nejlepšími výsledky stojí značka Cupra, ale i aktuálně vysoká poptávka po vozech značky Seat.

 

Společnost Seat S.A. v roce 1993 slavnostně otevřela výrobní závod Martorell vybudovaný investicí 244,5 miliardy peset (cca 1,5 miliardy eur). Jednalo se o největší investici uskutečněnou automobilovou značkou ve Španělsku. Seat hodlá prostřednictvím projektu Future: Fast Forward přeměnit Španělsko v evropské centrum elektromobility. Elektrifikuje Martorell investicí 3 miliardy eur, která umožní výrobu elektromobilů od roku 2025 – v Barceloně a pro koncern Volkswagen včetně značky Škoda.

 

Společnost současně pracuje na transformaci výrobního areálu Zona Franca na centrum cirkulární ekonomiky. Seat bude renovovat díly a sady akumulátorů z použitých vozů, aby mohly absolvovat další životní cyklus.

 

Seat S.A. připravuje budoucnost rovněž pro značku Seat. V současnosti vyvíjí nové generace modelů Ibiza, Arona a Leon, které budou až do konce tohoto desetiletí i nadále nabízeny s plug-in hybridním pohonem a hospodárnými spalovacími motory. Seat pracuje i na elektrifikaci značky Seat, která se zaměří na nové podoby mobility, které potřebují mladí lidé, například sdílení, předplatné a mikromobilitu. Značka má již velké zkušenosti se službou sdílení Seat Mó v Barceloně. V uplynulých dvou letech bylo prodáno 10 000 elektrických motocyklů Seat Mó.