name | autoweek.cz

Tesla dodala ještě méně aut, než se očekávalo

Tesla dodala ještě méně aut, než se očekávalo

03.04.2024 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Tesla ohlásila výrobu šestimiliontého vozu a současně oznámila dodávky za 1. čtvrtletí, které zaostaly daleko za očekáváním investorů a poprvé za čtyři roky meziročně klesly.

Analytici svá očekávání prodejního výsledku Tesly již předem snížili. Tesla ale šokovala poklesem dodávek o víc než 20 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Cybertruck budí senzaci, ale jeho nízká prodejní čísla nedokážou vyrovnat pokles Tesly.

 

Je to poprvé za čtyři roky, co Tesla ohlásila mezičtvrtletní pokles prodeje. Průkopník elektromobilů za první tři měsíce roku 2024 vyrobil 433 371 vozů a dodal 386 810 aut. To bylo dost dobré na to, aby se za čtvrtletí znovu převzal vedení v globálních dodávkách elektromobilů od BYD. Ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku to odpovídá poklesu o 8,5 % a o 20 % v porovnání se čtvrtým čtvrtletím 2023. Tesla tak překonala už tak skeptické odhady analytiků z Wall Streetu. Akcie společnosti po zveřejnění čísel klesly o téměř 6 % a snížily tržní hodnotu společnosti o 27 miliard dolarů.. Od začátku roku Tesla ztratila zhruba třetinu své tržní hodnoty.

 

Prodejní výsledky Tesly odrážejí současnou krizi na trhu s elektromobily. Od Evropy přes Asii až po Ameriku se výrobci potýkají se slabou poptávkou. Podle samotného průkopníka elektromobility tu jsou tři důvody slabého čtvrtletí. Tesla ve svém oznámení zmiňuje pomalý náběh modernizovaného Modelu 3 ve Fremontu a také dva výpadky výroby v továrně v Grünheide, nejprve kvůli útokům pirátů na nákladní lodě v Rudém moři a poté kvůli žhářskému útoku na rozvodnu vedle továrny.

 

Prodejní problém Tesly má ale i jinou příčinu. Koncepty vozidel této automobilky jsou staré – navzdory pravidelným aktualizacím softwaru, humbuku nad asistenční resp. autonomní technologií FSD (Full Self Driving) a modernizaci Modelů Y a 3.

 

Konkurenti mezi výrobci elektromobilů Rivian, BYD a Nio také v prvním čtvrtletí nedosáhli očekávané výsledky, což vyvolává obavy, že nevyhnutelný přechod na elektricky poháněná vozidla narazil na své limity.