name | autoweek.cz

Toyota plánuje enormní investice do elektromobilů

Toyota plánuje enormní investice do elektromobilů

09.01.2022 | Vladimír Rybecký | Trendy

Toyota do roku 2030 uvede elektromobily ve všech segmentech - od pick-upů přes SUV až po hatchbacky a miniauta Kei cars. Do vývoje 30 nových modelů s akumulátory investuje 70 miliard dolarů.
Toyota mnoho let dominuje v prodeji hybridních vozidel a prosazuje budoucnost v podobě vodíkových palivových článků. Přitom ovšem oproti všem významným výrobcům automobilů ve světě zaostala ve vývoji vozidel s elektrickým pohonem s akumulátory. To by se mělo do budoucna změnit. Toyota nově plánuje uvedení na trh elektromobilů ve všech segmentech v nichž je aktivní. Je to logická reakce na požadavky legislativy týkající se bezemisních vozidel v různých částech světa.
 
„Žijeme v diverzifikovaném světě a v době, kdy je těžké předvídat budoucnost. Proto je těžké udělat radost všem s univerzálním řešením. To je důvod, proč chce Toyota připravit co nejvíce možností pro naše zákazníky po celém světě. Chceme ponechat všem lidem možnost volby a než se na něco zaměříme raději počkáme o něco déle než pochopíme, kam se trh ubírá,“ řekl předseda společnosti Akio Toyoda.
 
Kromě pokračování ve vývoji hybridů (HEV), plug-in hybridů (PHEV) a elektrických vozidel s palivovými články (FCEV) Toyota rozšíří svou nabídku elektrických vozidel s akumulátory (BEV). Toyota uvedla, že do roku 2030 dosáhne prodej 3,5 milionu elektrických vozidel s akumulátory ročně, tedy asi třetinu celkové produkce, přičemž bude nabízet 30 modelů se značkami Toyota i Lexus. Značka Lexus má v Evropě od roku 2030 nabízet jen elektricky poháněné vozy. Japonská automobilka v úterý také uvedla, že do roku 2030 plánuje investovat 17,5 miliardy dolarů do výroby akumulátorů.
 
Pro nastupující elektrifikaci Toyota vyvinula novou řadu elektromobilů pod označením bZ, což znamená zkratku Beyond zero. Prvním modelem nové řady je bZ4X vyvinutý ve spolupráci se Subaru. Jeho výroba začne během roku 2022 v závodě Motomachi v Japonsku. Řadu bZ brzy rozšíří malý crossover, do něhož půjde variabilně přidávat články akumulátoru pro prodloužení dojezdu. Dalším vozem bude elektrický sedan střední třídy a velké rodinné SUV se třetí řadou sedadel. Značka Lexus brzy uvede plně elektrický model RZ, který bude kombinovat dynamiku lineárního elektromotoru s mimořádnou ovladatelností.