name | autoweek.cz

Vyjádření VCHD Cargo k navýšení spotřební daně z nafty

Vyjádření VCHD Cargo k navýšení spotřební daně z nafty

31.07.2023 | | Doprava

Názor přepravní společnosti VCHD Cargo k aktuálnímu navýšení spotřební dně z nafty s vyjádřením CEO a předsedy představenstva Petra Kozla.

„Nafta tvoří přibližně 30 % nákladů dopravce. Nyní v České republice tento náklad vzroste o 1,50 Kč (dle ČSÚ je průměrná cena nafty ve 30. týdnu 32,82 Kč minus DPH = 27 Kč za litr), což představuje navýšení o 5 % (tedy na 28,5 Kč za litr).

 

Dopravci, kteří mají možnost natankovat někde jinde než v ČR, tak mohou začít plánovat doplňování pohonných hmot mimo hranice České republiky. Dopravci operující výhradně na tuzemském trhu pak úměrně navýší cenu za přepravy. My ve VCHD Cargo rozumíme tomu, že spotřební daň z nafty by měla kompenzovat vliv silniční přepravy na znečištění ovzduší a zvýhodňovat jiné druhy přepravy s menší uhlíkovou stopou.

 

Pokud to však nebude stejné napříč celou Evropskou unií a pro mnohem levnější palivo bude stačit přejet několik málo kilometrů k našim sousedům, bude dopad tohoto opatření jen velmi omezený. Spotřební daň z nafty by měla být v celé EU jednotná,“ uvedl CEO a předseda představenstva VCHD Cargo a.s. Ing. Petr Kozel.