name | autoweek.cz

Zajímavý koncept Volkswagen eT!

Zajímavý koncept Volkswagen eT!

18.11.2011 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Volkswagen chce být na čele vývoje i v kategorii užitkových vozidel. V Postupimi to dokázal, když představil pozoruhodný koncept dodávkového vozu eT! vyvinutého ve spolupráci s německou poštou a universitou v Braunschweigu.

Vznik vozu vysvětlil ředitel Volkswagen Group Research Jürgen Leohold: \"Podrobně jsme analyzovali potřeby našich zákazníků a tyto analýzy jsme proměnily v nápady, jakým způsobem by se dodávková služba v dlouhodobém výhledu měla ubírat. V této souvislosti jsme se ale současně zaměřili na provoz bez emisí a dostupný prostor v ulicích měst. K tomu jsme přidali funkce polosamočinného provozu, zjednodušujícího práci, a integrovali jsme nové komunikační technologie.\"

Výsledkem je koncept bezemisního dodávkového automobilu poháněného elektromotory umístěnými v nábojích kol, což umožnilo maximálně využít vnitřní prostor vozidla.

Jednou z pozoruhodných technických inovací je možnost, aby řidič vozidlo ovládal páčkou z místa spolujezdce. Navíc může Volkswagen eT! v mnohých situacích manévrovat polosamočinně, například při doprovázení osoby od domu k domu (funkce \"Follow me\") nebo dojetím za osobou s ovladačem (\"Come to me\").

Vedoucí oddělení Electric Traction u Volkswagenu Rudlof Krebs ale upozorňuje, že eT! se, na rozdíl od vozů Golf e-motion či e-up!, hned tak nedostane do sériové výroby, \"ale už dnes musíme mít představu o tom, jak budou vypadat dodávková vozidla ve druhé polovině této dekády.\"

Význam projektu eT! umocňuje i to, že měl podporu německého Spolkového ministerstva životního prostředí, ale také Úřadu pro jadernou bezpečnost.