name | autoweek.cz

Základem recyklace akumulátorů je odpad z výroby

Základem recyklace akumulátorů je odpad z výroby

10.10.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Recyklace akumulátorů bude ještě mnoho let záviset na odpadu z výroby a nikoliv na použitých akumulátorech.

Poptávka po lithio-ionových akumulátorech má do roku 2032 vzrůst šestinásobně. S rostoucím prodejem elektromobilů bude podle Benchmark Minerals klíčové pro uspokojování rostoucí poptávky po ukládání energie recyklace.

 

Odpad z přibývajících výrobních závodů, zvaných gigafactory, bude v příštím desetiletí hlavním zdrojem recyklovatelného materiálu pro produkci akumulátorů a nikoliv použité akumulátory z elektrických vozidel. Předpovídají to průmysloví analytici z Benchmark Minerals. Předpovídají, že do roku 2025 bude odpad představovat 78 % dostupných recyklovatelných materiálů. Experti očekávají, že použité akumulátory se stanou důležitým zdrojem materiálů až ve 30. letech, protože elektromobily, které se nyní prodávají, budou vyřazovány z provozu nejdřív za deset let.

 

Nejvíc odpadu podle Benchmark Minerals vzniká v přípravných fázích výroby akumulátorů, ale ke ztrátám dochází i při dokončování v podobě plně dokončených článků. Odpad z výroby elektrod by mohl být často recyklován přímo výrobcem článku a vrácen zpět do výrobního procesu. Ztráty ve formě částečně nebo zcela dokončených článků, které nesplňují kvalitativní normy, nemohou být přímo vráceny zpět do výrobního procesu a musejí se shromažďovat k recyklaci.

 

Struktura dostupných materiálů se změní kolem poloviny 30. let, kdy podle Benchmark Minerals použité akumulátory z elektromobilů předstihnou odpad z výroby jako hlavní zdroj pro recyklaci. Sběr odpadu z výroby je však mnohem jednodušší než sběr starých akumulátorů, protože ten vyžaduje rozsáhlou infrastrukturu.

 

Benchmark Minerals odhaduje, že letos bude k recyklaci k dispozici více než 30 GWh procesního odpadu. V příštích deseti letech se očekává desetinásobný nárůst. „Dlouhodobě se míra ztrát stabilizuje, ale ztráty budou vždy,“ řekla analytička Sarah Colbournová. Po roce 2030 se tempo růstu objemu odpadu z výroby zpomalí, ale celkové množství odpadu bude stále značné.

 

Podle Benchmark Minerals budou letos více než tři čtvrtiny odpadu z výroby pocházet z Číny. V příštích deseti letech se však tento podíl bude pravděpodobně neustále snižovat s tím, jak budou velké továrny na akumulátory uváděny do provozu i v jiných regionech. U použitých akumulátorů předpovídá Benchmark Minerals rovnoměrnější rozložení mezi regiony od poloviny až konce 30. let.

 

„V USA a Evropě se stále více diskutuje o kritické roli recyklace v oběhovém hospodářství. Z geopolitického hlediska tu je příležitost pro Severní Ameriku a Evropu vybudovat si vlastní recyklační hodnotové řetězce, a tím snížit svou závislost na Číně a dalších regionech. Recyklace neodstraní potřebu nových materiálů, ale recyklované materiály mohou pomoci uzavřít mezeru v nabídce,“ řekla Sarah Colbournová.