name | autoweek.cz

60 let od objevu LED

60 let od objevu LED

31.12.2022 | Vladimír Rybecký | Trendy

Letos uplynulo 60 let od chvíle, kdy Nick Holonyak představil světu první svítící diodu - LED.

Žárovka jako jeden ze symbolů silvestrovských oslav má historii mnohem delší, sahající až do roku 1879, kdy Thomas Alva Edison poprvé demonstroval svůj vynález při oslavách příchodu nového roku. LED (zkratka z Light emitting diode) jsou o víc než 80 let mladší.

 

Syn horníka s rusínským původem Nick Holonyak v letech 1957 až 1963 působil jako vědecký pracovník v laboratoři Advanced Semiconductor společnosti General Electric. Zde vynalezl, vyrobil a 9. října 1962 předvedl první laserovou diodu pro viditelné světlo. První generace komerčních LED diod se dostaly na trh o několik let později. Nick Holonyak zemřel 18. září 2022 ve věku 93 let.

 

LED žárovky se ke komerčnímu využívání dostaly až od 90. let, kdy byly vyvinuty ve verzi s bílým spektrem. V současnosti už jednoznačně opanovaly trh. LED žárovky jsou jedním z doporučovaných opatření k  úsporám energií, protože mají až o 90 % nižší spotřebu a až 10krát vyšší světelnou účinnost. Jejich životnost může být až 50 000 hodin, dokázaly by tedy nepřetržitě svítit 2083 dní. Ne nepodstatnou výhodou také je, že LED žárovky výrazně méně přitahují hmyz.

 

Audi R8 se v roce 2008 stalo prvním automobilem, jenž bylo možné za příplatek 3590 eur vybavit s hlavními světlomety s plným využitím světelných diod LED pro běžné noční jízdy a které bylo možné použít jak pro potkávací, tak pro dálková světla. Světlomety tvořilo 54 LED diod. Audi použilo LED technologii od začátku roku 2003 v řadě koncepčních vozů k realizaci některých nebo všech funkcí osvětlení vozu. Poprvé představila mlhový světlomet ve tvaru pásu na autosalonu v Detroitu v roce 2003 a v témže roce bylo Audi Nuvolari quattro osazené prvními full-LED světlomety hvězdou ženevského autosalonu.