name | autoweek.cz

A123 se stane čínskou firmou

A123 se stane čínskou firmou

08.08.2012 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Jeden z největších výrobců akumulátorů pro automobilový průmysl na světě, americká společnost A123 Systems, se dostala do problémů. Výsledkem bude, že přijde do čínských rukou - společnosti Wanxiang Group.

 

V rámci podpory programu výroby lithio-ionových akumulátorů pro automobilový průmysl poskytla Obamova administrativa v době krize v roce 2009 společnosti A123 Systems grant ve výši 249 milionů dolarů. Motivem byly velkorysé plány společnosti v souvislosti s rozvojem výroby elektromobilů. Jenže rozvoj elektromobility v USA v předpokládaném rozsahu nenastal. Splnit cíl Baracka Obamy, aby v roce 2015 na amerických silnicích jezdil milion elektromobilů, se ukazuje jako nereálné. Celkem 2,4 miliardy dolarů, vynaložených na podporu výroby akumulátorů a elektromobilů, zatím na tom nic nezměnilo.

Ale to není jediný problém A123. Jeho dosud nejlepší obchod se proměnil ve fiasko, když musely být vyměněny vadné akumulátory dodané do 239 vozů Fisker Karma. Příčinou bylo špatné nastavení svařovacího automatu v továrně A123 v Livonii v Michiganu. To A123 letos na jaře přišlo na 55 milionů dolarů. Problém to ve skutečnosti byl mnohem větší, protože Fisker Karma podobné průšvihy pronásledují delší dobu, takže toto byla další rána vedoucí ke ztrátě důvěry zákazníků k tomuto luxusnímu elektromobilu.

A123 dodává rovněž válcové akumulátory pro BMW a Daimler, jenže ty se vyrábějí v Číně. Těch se uvedený problém netýkal. S dodávkami akumulátorů od A123 z americké produkce ale počítá GM pro připravovaný Chevrolet Spark EV. 

Nyní vedení společnosti A123 oznámilo, že během krátké doby bude bez peněz. Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí vykazují ztrátu 82,9 milionu dolarů při obratu 17 milionů dolarů. Vloni za první pololetí A123 Systems vyprodukovala ztrátu ve výši 55,4 milionu dolarů. To ukazuje, že zde skutečně něco není v pořádku.

Provozovat podobnou činnost zdánlivě postrádá smysl, ale představitelé čínské Wanxiang Group jsou jiného mínění a usilují o získání 80 % podílu v této firmě. Pokud dojde k dohodě, jsou Číňané připraveni investovat do A123 450 milionů dolarů aby stabilizovali finanční situaci firmy.