name | autoweek.cz

Akio Toyoda nevěří v nadvládu elektromobilů

Akio Toyoda nevěří v nadvládu elektromobilů

28.01.2024 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Předseda představenstva společnosti Toyota Akio Toyoda předpovídá, že podíl elektrických vozidel dosáhne pouze 30 %. Je přesvědčen, že komplexní přístup Toyoty k alternativním pohonům se nakonec ukáže jako správný.

Předseda představenstva společnosti Toyota Motor Akio Toyoda věří, že elektromobily s akumulátory dosáhnou maximálně 30% podíl na trhu a zbytek zaujmou hybridy, vodíkové palivové články a automobily se spalovacími motory. Vícecestný přístup, který Toyoda již léta propaguje, vychází z toho, že zákazníci by měli mít možnost vybrat si jakýkoli pohonný agregát, který vyhovuje jejich potřebám, a že přechod na elektromobily neproběhne tak rychle, jak si mnozí myslí.

 

„Vzhledem k tomu, že miliarda lidí na světě žije bez elektřiny, není omezování jejich možnosti volby cestování výrobou drahých automobilů řešením. O tom by měli rozhodovat zákazníci a ne regulace nebo politika. Spalovací motory určitě zůstanou,“ řekl vnuk zakladatele společnosti během interní obchodní akce.

 

Světová automobilka číslo 1 se ohradila proti kritice, že zaostává v přechodu na elektromobily. Uvedla, že její průkopnické hybridní pohony, vodíková technologie a holistický přístup se nakonec ukáží jako správný přístup pro firmu, zákazníky i životní prostředí. Začátkem tohoto měsíce Toyoda oznámil iniciativu na vývoj nových spalovacích motorů. V loňském roce generální ředitel Koji Sato uvedl, že Toyota do roku 2026 prodá 1,5 milionu elektromobilů ročně a do roku 2030 3,5 milionu.

 

Podle prognózy agentury BloombergNEF budou elektromobily do roku 2040 tvořit 75 % prodeje nových automobilů a 44 % osobních vozidel na silnicích.