name | autoweek.cz

Alfa Romeo představila malé elektrické SUV Milano

Alfa Romeo představila malé elektrické SUV Milano

11.04.2024 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Novinky od Alfy Romeo jsou vzácné, takže přitahují velkou pozornost. Po Stelviu a Tonale přidává už třetí SUV. Milano je z nich nejmenší a vypadá zvlášť sportovně.

Konečně je tu tedy Milano - vzhledově nepochybně Alfa Romeo s tradičními stylistickými prvky a charakterem SUV nebo spíš městského crossoveru jako Peugeot 2008, ale spíš Fiat 600 nebo Jeep Avenger. Právě s těmi totiž sdílí platforma CMP/e-CMP a shoduje se d Fiatem i délkou 417 cm (je ale o 86 mm delší než Avenger).

 

Podle Alfy Romeo má nahradit staré MiTo i Giuliettu, i když jde spíš o interpretaci Fiatu 600 resp. Jeepu Avenger s logem Alfy Romeo. Milano se nicméně hodně liší od konkurence v tomto segmentu a dokládá, že Stellantis dokáže svá městská SUV na stejné platformě výrazně odlišit.

 

Milano je prvním plně elektricky poháněným modelem Alfy Romeo, ač nabídne i 48 V mild-hybridní varianty (stejně jako 600 i Avenger). Ve verzi s nejvyšším výkonem ovšem nabídne až 175 kW (240 k) a dostupný bude i pohon všech kol (jako u Avengeru).

 

Elektrické verze budou mít dvě výkonové úrovně: základní Elettrica s výkonem 115 kW (156 k) a špičkovou Veloce s výkonem 175 kW (240 k), samosvorným diferenciálem, širším rozchodem kol, speciálními předními i zadními stabilizátory, o 25 mm nižší světlou výškou, vyladěným odpružením a výkonnějšími brzdami. Dojezd s akumulátorem 54 kWh Milano Elettrica slibuje až 410 km a nabíjet lze výkonem až 100 kW.

 

Mild-hybridní verze Milano Ibrida spojuje zážehový tříválec 1,2 l přeplňovaný turbodmychadlem VGT a pracující s Millerovým cyklem a poskytující výkon 100 kW (134 k) s 21 kW elektromotorem napájeným 48 V akumulátorem. Elektromotor je integrován v šestistupňové dvouspojkové převodovce. Mild hybrid bude při uvedení na trh k dispozici ve verzi s pohonem předních kol; později přibude verze Ibrida Q4 s pohonem všech kol, přičemž zadní kola budou poháněna elektromotorem.

 

 Interiér má vyztužená sportovní sedadla, dva 10“ displeje a větrací otvory ve tvaru quadrifoglio.

 

Milano se bude vyrábět v závodě Stellantisu v polských Tychách vedle sourozenců Jeepu Avenger a Fiatu 600. Dodávky plně elektrické verze mají začít v září, o dva měsíce později bude následovat mild-hybridní. Podle plánů oznámených v roce 2023 bude Milano poslední Alfou Romeo, která bude nabízet také variantu se spalovacím motorem. Od roku 2025 budou všechny nové modely uváděny pouze na elektrický pohon a od roku 2027 bude Alfa Romeo prodávat pouze plně elektricky poháněné modely. Aktuální modelová řada Alfy Romeo zahrnuje kompaktní SUV Tonale, sedan střední třídy Giulia a SUV střední třídy Stelvio. Pro rok 2027 se plánuje velký sedan.