name | autoweek.cz

Alpine E-ternité – koncept sportovního elektromobilu

Alpine E-ternité – koncept sportovního elektromobilu

26.07.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

K 60. výročí legendárního A110 si Alpine naděluje speciální koncepční vůz, který byl představen během Velké ceny Francie formule 1. Alpine A110 E-ternité je prvním elektromobil značky.
Značka sportovních vozů Alpine dala nahlédnout do své elektrické budoucnosti pomocí koncepčního vozu. Alpine A110 E-ternité (francouzsky „věčnost“) je založen na sériovém sportovním voze značky, ale byl přestavěn na plně elektricky poháněný otevřený sportovní vůz.
 
A: A110 E-ternité je otevřený sportovní vůz po jakém mnoho fanoušků Alpine dlouho touží. Důsledně lehká konstrukce a dostatek dynamiky by měly zajistit „nové měřítko pro elektromobily v tomto segmentu“ a dojezd 420 km.
 
Moduly akumulátoru jsou shodné s Megane E-Tech Electric a mají kapacitu 60 kWh. Pro optimální rozložení hmotnosti jsou však umístěny ve speciálních pouzdrech - čtyři vpředu a osm vzadu. Celková hmotnost Alpine A110 E-ternité se oproti sériové verzi se zážehovým motorem zvýšila o 258 kg na 1378 kg, přičemž cílem pro produkční verzi je 1320 kg.
 
Elektromotor Renaultu o výkonu 178 kW (242 k) byl doplněn o novou převodovku, která byla u Alpine vyvinuta společně s dodavateli speciálně pro tento koncept. Výsledkem je řešení s dvojitou spojkou DCT a elektronickým ovládáním jako u sériové A110, ale se spojkami určenými pro vysoký točivý moment - v případě E-ternité je to 300 N.m. Elektrický sportovec sprintuje z 0 na 100 km/h za 4,5 s a dosahuje maximální rychlost 250 km/h.
 
Kokpit nabízí audio systém s osmi reproduktory včetně subwooferu. Integrován je také multimediální systém, který využívá displej ve formě tabletu.