name | autoweek.cz

Americký tlak na přijetí TTIP sílí

Americký tlak na přijetí TTIP sílí

03.05.2016 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Evropa stojí před rozhodnutím: umožnit export německých aut do USA výměnou za ničení zdraví Evropanů povolením dovozu geneticky upravených potravin. Prezident Obama to jasně sdělil kancléřce Merkelové na veletrhu v Hannoveru. Merkelová je jednoznačně pro přijetí dohody TTIP.
Američané hrozí zavedením opatření vedoucích k omezení dovozu automobilů vyrobených v Evropě (rozuměj - v Německu) s cílem donutit Evropu, aby EU umožnila dovoz zemědělských produktů ze Spojených států (rozuměj - geneticky a hormonálně upravených potravin). Je to jasný výměnný obchod - USA povolí dovoz aut a autodílů z EU výměnou za uvolnění exportu laciných potravin do Evropy.
 
Tvrdý tlak, s nímž přišel prezident Obama při setkání na veletrhu v Hannoveru za kancléřkou Merkelovou, zaznamenaly i německé sdělovací prostředky. Je třeba připomenout, že Angela Merkelová je velkou příznivkyní o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Při zahájení autosalonu ve Frankfurtu vloni v září představitelům německého automobilového průmyslu slíbila, že smlouvu TTIP prosadí, ať už se to někomu v Evropě líbí nebo ne. Její diktátorské vystoupení ve Frankfurtu ušlo pozornosti médií, protože jen o pár hodin později byla v USA odhalena aféra Dieselgate, mířící na největší německou automobilku Volkswagen.
 
Německé noviny Süddeutsche Zeitung uvedly, že od ochránců životního prostředí Greenpeace získaly 240 stran aktuálních interních dokumentů určených pro jednání o TTIP. Dokumenty naznačují, že USA v probíhajících jednání o transatlantické dohody o volném obchodu zvyšují nátlak na Evropskou unii mnohem více, než se dosud myslelo. Při jednání o TTIP USA zablokovaly evropskou snahu zrušit ustanovení, podle něhož při projednávání obchodních sporů soukromí arbitři nahradí soudní projednávání. V tomto systému mohou nadnárodní společnosti žalovat státy pro „snížení zisků“ v důsledku platnosti jejich parlamenty schválenými regulačními zákony!
 
Evropští vyjednavači se pokusili dosáhnout dohodu s vyjmutím kritických problémů zemědělských produktů, veřejných zakázek a dalších ožehavých otázek. Americký zástupce Daniel Mullaney a vyjednávač Evropské komise Ignacio Garcia Bercera uvedli, že se soustředili jen na méně kontroverzní oblastí, jako jsou malé a střední podniky a technické názvosloví. Po 13. kole jednání v New Yorku nicméně oba prohlásili, že stále je možné dosáhnout uzavření dohody ještě v tomto roce před odchodem prezidenta Baracka Husseina Obamy z úřadu.
 
Evropští výrobci automobilů a autodílů si od dohody TTIP slibují mnohonásobné zvýšení svého obchodování přes Atlantický oceán. Americká strana si toho je dobře vědoma, a proto dává evropským vyjednavačům nůž na krk pokud jde o zemědělské produkty. Americké korporace doufají, že v budoucnu budou do Evropy dodávat mnohem víc laciných potravin, včetně geneticky a hormonálně upravených, jejichž použití je v Evropě zakázáno (Česká republika je v tomto ohledu výjimkou). Panují proto obavy, že kromě nenávratného dopadu na zdraví občanů EU bude mít toto opatření likvidační dopad na zemědělskou produkci v EU. Smlouva TTIP dokonce zabrání i tomu, aby kupující vůbec zjistil, zda v tom, co kupuje, jsou použity geneticky upravené plodiny.
 
Evropské automobilky vyvážejí do USA okolo milionu aut ročně a evropský automobilový průmysl tam vyváží asi čtvrtinu produkce autodílů. Představitelé německého automobilového průmyslu věří, že by s pomocí TTIP mohli zvýšit vývoz do USA nejméně o 150 %. Navíc smlouva TTIP jim umožní i vyvázat se z mnoha smluv s odborovými organizacemi a přizpůsobit je poměrům v USA. Naopak stále více roste odpor k TTIP v Itálii, Francii a Španělsku, kde si začínají uvědomovat katastrofální dopad smlouvy na jejich zemědělce a potravinářský průmysl. Podle americké studie GDAE Univerzity Tufts v Minessotě bude přijetí TTIP pro státy EU znamenat ztrátu 600 000 pracovních příležitostí během prvních pěti let. Obhájci smlouvy placení Ministerstvem průmyslu a obchodu ovšem tvrdí, že TTIP bude pro naše hospodářství velkým přínosem otevřením nových možností exportu do USA.
 
Téměř 2 miliony lidí v Evropě podepsalo petici, aby EU ukončila jednání o TTIP a v Hannoveru v době setkání Obamy s Merkelovou proti TTIP protestovalo přes 100 000 demonstrantů z celé Evropy. Text smlouvy TTIP je přísně utajován dokonce i před poslanci Evropského parlamentu, kteří jsou připraveni jej už v červnu schválit. Smlouva má největší podporu mezi sociálními demokraty a lidovci. Ve výboru pro mezinárodní obchod EP hlasovali pro přijetí dohody TTIP oba zástupci ČR europoslanci Evžen Tošenovský (ODS) a Dita Charanzová (ANO).