name | autoweek.cz

Automobilist oslavuje Carreru RS 2,7

Automobilist oslavuje Carreru RS 2,7

29.09.2022 | Vladimír Rybecký | Auto archív

Automobilist zvěčnil nejdražší a nejvšestrannější Porsche - legendární 911 Carrera RS 2,7 „Kachní ocas“.

Legendární sportovní vůz Porsche 911 Carrera RS 2,7 poprvé vyjel na silnice před padesáti lety. Proslavil se spoilerem na zádi přezdívaným „kachní ocas“ a šlo o nejrychlejší sériové Porsche své doby. Dnes je jedním z nejdražších sběratelských kousků.

 

Česká společnost Automobilist ve spolupráci s Porsche Museum ke kulatému výročí připravila sérii uměleckých plakátů včetně novinky – menších posterů v neomezené edici.

 

Ať už šlo o závodní okruhy, dálnice, bláto, městské cesty nebo štěrk, Porsche 911 Carrera RS 2,7 si vždycky vědělo rady. Tento vůz si za 50 let existence připsal kolem 30 000 závodních triumfů ve všech disciplínách a na všech površích. Mezi jeho nejznámější vítězství patří závod 24 hodin v Daytona Beach 1973, legendární silniční závod v sicilských horách Targa Florio 1973 nebo Rallye Dakar 1984.

 

První sériový automobil, který se pyšnil označením Carrera, se ihned po svém uvedení na trh v roce 1972 stal nejrychlejším Porsche s rychlostí 240 km/h. Závodní speciál s označením RSR se ale hravě dostal až na 300 Km/h a pyšnil se zrychlením z 0 na 100 km/h za méně než 5 vteřin.

 

Prvních 500 vozů homologační série se prodalo mávnutím proutku a automobilka musela na obrovskou poptávku rychle reagovat. Nakonec vzniklo 1590 kusů. Kdo Carreru RS vlastní, může mluvit o velkém štěstí – cena auta závratně stoupá a v rekordní dražbě za něj sběratel dal 1,5 milionu eur (asi 37 milionů korun).

 

Porsche 911 Carrera RS 2.7 ale naštěstí nežije jenom ve vzpomínkách a garážích movitých majitelů. Díky české společnosti Automobilist může mít tuto legendu každý – jako umělecký plakát. Vůbec poprvé tým kolem Pavla Turka a kreativního ředitele Jana Rambouska připravil kromě limitované edice ve standardní velikosti i menší Classic Edition a také mini postery, jejichž počet není omezen.

 

„Jde o jeden z nejslavnějších vozů v historii motorsportu, a proto jsme se snažili vytvořit něco speciálního. Mini umělecké plakáty jsou dostupné téměř pro každého a stejně jako klasické postery zachycují Porsche ve třech designech: žlutém, Martini a raritním zeleném. Těchto aut vzniklo pouhých sedm kusů,“ přibližuje spoluzakladatel a partner Automobilist Pavel Turek.

 

Nejde o první spolupráci Automobilist a Porsche. Před dvěma lety slavila velký úspěch kolekce Past and Future, kde Automobilist přenesl vozy z historie německé automobilky do daleké budoucnosti, a vozy se tak proháněly na Marsu nebo Měsíci. Další památná Porsche, třeba 917K, zachycují rozměrné fine art printy.