name | autoweek.cz

Automobilky vyzývají k naléhavým politickým opatřením

Automobilky vyzývají k naléhavým politickým opatřením

13.10.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Vzhledem k tomu, že automobilový trh v EU letos směřuje k propadu o více než čtvrtinu ve srovnání s úrovní před pandemií v roce 2019, Asociace evropských výrobců automobilů ACEA požaduje vytvoření politického rámce, který umožní zotavení trhu a dosažení posunu k nulovým emisím.

„Abychom zajistili návrat k růstu s ještě větším podílem prodeje elektricky poháněných vozidel, potřebným pro splnění klimatických cílů naléhavě potřebujeme, aby byly zavedeny správné rámcové podmínky. Mezi ně patří větší odolnost evropských dodavatelských řetězců, zákon EU o kritických surovinách, který zajistí strategický přístup k surovinám potřebným pro elektromobilitu, a urychlené zavádění dobíjecí infrastruktury,“ řekl president ACEA a generální ředitel BMW Oliver Zipse.

 

„Poslední roky byly poznamenány velkými událostmi, jako byl Brexit, pandemie koronaviru, překážky v dodávkách polovodičů a válka na Ukrajině s dopadem na ceny a dostupnost energie. Všechny tyto věci podtrhují, jak rychle, jak hluboce a nepředvídatelně se náš svět mění. To platí v neposlední řadě i v geopolitickém kontextu kde to má přímé důsledky pro náš globálně propojený průmysl a jeho úzce propojené hodnotové řetězce,“ pokračoval Zipse.

 

Dopad toho všeho se odráží v údajích o prodeji automobilů v EU. Dosud byl trh omezen pouze na straně nabídky, protože pokračující nedostatek komponent omezoval objem výroby. Poptávka však může v následujících měsících také trpět kvůli inflaci a obavám z recese. S ohledem na tyto faktory ACEA revidovala svou původní prognózu, že se automobilový trh v EU v roce 2022 vrátí k růstu. Místo toho očekává, že se letos opět zmenší a klesne o 1 % na 9,6 milionu kusů. V porovnání s výsledkem roku 2019, tedy před pandemií, to představuje pokles prodeje nových aut o 26 % za pouhé tři roky.

 

„Navzdory poklesu trhu a tlaku inflace i nákladů na energie automobilový průmysl nadále masivně investuje do výzkumu a vývoje technologií, které jsou hnací silou přechodu k ekologické a digitální budoucnosti. Tak rozsáhlé transformace ale může úspěšně dosáhnout pouze průmysl, který zůstane konkurenceschopný i do budoucna. To je silně závislé na správných rámcových politických podmínkách,“ vysvětlila nová generální ředitelka ACEA Sigrid de Vriesová.