name | autoweek.cz

Autosalon v Detroitu se vrací úplně jiný

Autosalon v Detroitu se vrací úplně jiný

12.09.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Po tříapůlletém odkladu kvůli covidu se Severoamerický mezinárodní autosalon NAIAS opět vrací, ovšem ve zcela odlišné podobě, než jakou si pamatují návštěvníci z minulých let. Své brány otevře ve středu na deset dní. Evropští výrobci ale pozvání odmítli a u amerických jsou novinky vzácné.

Detroitský autosalon NAIAS (North American International Motor Show) otevře své brány tuto středu 14. září a potrvá do 25. září. Logicky by to mělo do Michiganu přilákat více novinek a vystavovatelů, než tomu bylo ve dnech lednových mrazů, tedy svého historického data. Pořadatelé navíc přidali spoustu nových akcí aby přitáhli návštěvníky a pobavili je.

 

Malý zájem automobilek

Samozřejmě se stále jedná o autosalon, jenže seznam výrobců automobilů, kteří představí své produktové novinky, je strašidelně krátký - v seznamu jsou pouze čtyři velcí výrobci a v plánu je jediná skutečně významná premiéra. Evropští výrobci se neobjeví s výjimkou Stellantisu, který ale vystaví jen své americké značky.

 

Organizátoři uspěli ve Washingtonu, takže Joe Biden přijede aby ve středu představil své plány pro přechod Spojených států k elektromobilitě. Jenže ani jeho přítomnost automobilový průmysl nepřesvědčila. Koncern General Motors, jehož sídlo je jen pár set metrů od výstavy, nečekal na autosalon aby odhalil svou nejvýznamnější novinku roku elektrické SUV Chevrolet Equinox EV. Místo zvednutí závoje v hale NAIAS dalo vedení GM přednost internetové prezentaci týden před salonem.

 

Ford Mustang 7. generace a… víc už nic?

Naštěstí pro pořadatele je tu ještě Ford, který už léta chybí na velkých evropských autosalonech. Druhý místní gigant, jehož sídlo je v Dearbornu na předměstí Detroitu, na výstavu přijíždí se skutečnou novinkou, která je až do středy zcela utajena.  

 

Bude to 7. generace jednoho ze symbolů amerických aut Mustangu. V dnešní době je pozoruhodné, že nikdo přesně neví, jak bude vypadat, i když se předpokládá, že bude stavět na prvcích používaných už od svého zrodu v roce 1964. Podobně se nic neví o jeho motoru – bude spalovací, bude mít hybridní pohon nebo bude čistě elektrický? Fanoušci Fordu Mustang byli každopádně pozváni, aby se osobně podívali na premiéru a v rámci Stampede se s vlastními připojili ke konvoji ze světového ústředí Fordu do kongresového centra Huntington Place podél nábřeží Detroitu.

 

Malý zájem o média i malý zájem médií

Ve vrcholném období se během tří dnů vyhrazených pro média konalo až 70 samostatných premiér. Dva mediální dny v roce 2019 přilákaly více než 4500 novinářů aby vidělo 31 světových premiér. V letošním roce se prostor pro média zkrátil na jediný den, věnovat se jim bude pouze pět výrobců (Chrysler, Jeep, Chevrolet, Lincoln a Ford) a plánuje se osm premiér. Očekává se sotva 1000 novinářů.

 

Dva dny pro specialisty z průmyslu Industry Tech Days se budou shodovat s dvoudenní sérií seminářů AutoMobili-D, nabízejících pohled na technologie, které mají proměnit svět dopravy. Společnost Michigan Economic Development pro letošní AutoMobili-D hlásí 140 vystavovatelů.

 

Ještě předtím, než udeřil Covid, asociace autodealerů pracovala na „regeneraci“ NAIAS. Z mnoha změn je nejvýznamnější posun z mrazivé zimy na konec léta. Za tímto krokem stálo několik důvodů, ale hlavním je možnost využít hlavní turistickou atrakci města Detroit Riverfront, takže se rozšíří daleko za hranice toho, co nabízí Cobo Hall, ale k vidění toho může být mnohem víc než jen auta.

 

Nejen auta, ale ta přece jen hrají hlavní roli

Šest společností zabývajících se leteckou mobilitou na Hart Plaza a podél nábřeží předvede své produkty od hoverboardů přes tryskové obleky a drony až po sportovní letadla a aerotaxi. Hart Plaza bude také hostit klimatizovanou arkádu, výstavu monster trucků a ukázky motokrosu. K vidění bude i na zakázku vyrobené vozidlo Flintmobile z filmu Flintstonovi z roku 1994 a v sále Huntington Place bude vystaveno 80 dinosaurů ve spojení s off-roadovou dráhou.

 

K vidění nicméně bude i spousta osobních, nákladních a crossoverů poháněných benzinem, naftou nebo elektřinou. Letos návštěvníci dostanou možnost s některými z nich se projet po části okruhu, který bude použit, až se do centra města v roce 2023 vrátí Velká cena Detroitu. NAIAS 2022 se chce vrátit ke svým kořenům jako výstava zaměřená na spotřebitele s cílem je povzbudit k nákupu auta. Pořadatelé uvádí, že pokud autosalon navštíví 500 000 návštěvníků, budou bohatě spokojeni. V roce 2019 návštěvnost dosáhla naposled 700 000, což bylo mnohem méně než ve skvělých letech.