name | autoweek.cz

Autosalon v Ženevě 2025 odvolán

Autosalon v Ženevě 2025 odvolán

31.05.2024 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Autosalon v Ženevě se v roce 2025 konat nebude. Uvedl to organizační výbor s odkazem na „nejistoty spojené s automobilovým průmyslem a narušení atraktivity velkých evropských výstav.“ Jak uvedl organizační výbor, výstava ve Švýcarsku definitivně obnovena nebude.

Autosalon založený roku 1905, se letos vrátil po čtyřleté přestávce oficiálně způsobené pandemií COVID-19. Jenže se jej zúčastnilo pouze devět značek: Renault, Dacia, BYD a její podznačky Denza a Yangweng, americký Lucid, MG s novou značkou SAIC IM a k tomu italský designer Pininfarina.

 

Budoucnost akce byla zpochybněna už po pozdním rozhodnutí švýcarských úřadů zrušit autosalon jen několik dní před výstavou v roce 2020. Pro automobilky toto rozhodnutí a následné chování pořadatelů způsobilo obrovské finanční ztráty. Už tehdy představitelé většiny významných evropských výrobců prohlásilo, že vzhledem k chování pořadatelů už nikdy do Ženevy nepřijedou. Toto rozhodnutí nakonec porušila pouze skupina Renault.

 

V předchozích letech přilákal ženevský autosalon víc než 500 000 návštěvníků a byl vnímána jako neutrální půda pro evropské výrobce uprostřed dalších velkých výstav ve Francii a Německu nezakrytě nahrávajících domácím výrobcům.

 

Organizační výbor uvedl, že bude pokračovat v plánování autosalonu v Kataru v listopadu 2025, protože se snaží vybudovat nové publikum mimo Evropu. Akce na Blízkém východě se poprvé konala v roce 2023 s názvem: Geneva International Motor Show Qatar. Ale, jak uvedl organizační výbor, výstava ve Švýcarsku definitivně obnovena nebude.

 

„Nedostatečný zájem výrobců o Ženevský autosalon v obtížném průmyslovém kontextu, konkurence výstav v Paříži a Mnichově, které jsou zvýhodněny jejich domácím průmyslem, a výše investic, které jsou nutné k udržení takové přehlídky, znějí jako poslední rána pro budoucí vydání,“ uvedl v tiskové zprávě Alexandre de Senarclens, prezident nadace, která autosalon organizovala. Nadace bude také rozpuštěna.