name | autoweek.cz

Autoservisy zdražily o 9 %

Autoservisy zdražily o 9 %

13.12.2021 | | Autoservis

Do ceny se v autoservisech promítl i růst cen energií.
Autoservisy letos zdražily v průměru o 9 %. Kromě vyšší ceny náhradních dílů se do zdražení promítl také růst cen energií. Ceny dílů i prací letos rostou dvakrát rychleji než v předchozím roce. Jedná se o kvalifikovaný odhad společnosti Cebia na základě dat z trhu, která má k dispozici.
 
„Ceny náhradních dílů rostou každoročně v souvislosti s novými modely uváděnými na trh a jejich lepší a modernější výbavou. Letos však zdražují mnohem více než v předchozích letech. Kromě ceny dílů rostou také hodinové sazby za práci, do kterých se mimo jiné promítá i růst cen energií,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním původu, historie a originality vozidel, jejich zabezpečením a v neposlední řadě také určováním jejich aktuální tržní ceny.
 
Právě hodinové sazby rostou letos vůbec nejvíce, meziročně o 10 - 15 %. Lakovací materiál zdražil v průměru o 9 % a ceny dílů o 7 %. S vyššími cenami lze tradičně počítat ve velkých městech a zejména v Praze. S rostoucí inflací lze navíc očekávat, že dojde ještě k dalšímu zdražení. Většina autoservisů je přitom zcela vytížená a nemá o zakázky nouzi.
 
„Na finanční zátěž v podobě údržby a opravy vozidla by lidé měli brát ohled už ve fázi pořizování vozu. V případě, že nechtějí nebo nemohou do údržby vozidla tolik investovat, měli by si zvolit značku s levnějšími náhradními díly. Co je ale možná ještě důležitější, je, že by si měli vždy před koupí vozu prověřit jeho historii. Díky tomu se totiž mohou vyhnout obrovským finančním nákladům, se kterými by při koupi vůbec nepočítali,“ říká Martin Pajer z Cebia.