name | autoweek.cz

AvtoVAZ začíná vyrábět Renaulty

AvtoVAZ začíná vyrábět Renaulty

09.02.2012 | Vladimír Rybecký | Aktuality

 

Ruská automobilka AvtoVAZ bude vyrábět vozy Lada vycházející z vozů Renault, tedy vlastně Dacia, a později přidá i své verze vozů Nissan.

 

 

AvtoVAZ připravuje zahájení výroby vozu vycházejícího z platformy Renaultu. Plán přichází uprostřed jednání s francouzskou společností a jejím partnerem Nissanem o zvýšení jejich podílu v největší ruské automobilce.

První nové modely Lada by z montážní linky měly sjet na přelomu února a března. Uvedl to výkonný předseda AvtoVAZ Igor Komarov. Na stejné lince bude AvtoVAZ později vyrábět i vozy značky Nissan. Komarov sdělil, že továrna tak zvýší svou roční objem výroby na 750 000 vozů z loňských 630 000 vozů.

Nejvyšší výkonný představitel aliance Renault-Nissan Carlos Ghosn řekl, že dohoda s akcionáři automobilky AvtoVAZ o zvýšení podílu Renaultu ze současných 25 % na 50 % je před uzavřením. Komarov sdělil, že očekává dosažení dohody Renaultu-Nissanu s ostatními akcionáři co nejdříve.

AvtoVAZ už vyrobil i druhou testovací sadu vozů kombi Lada Largus, což je obdoba Dacie Logan MCV. Celkem bylo vyrobeno 90 předsériových vozů. Šéf výroby automobilů s platformou B0 uvedl, že v Togliatti bylo vyrobeno pět karoserií tohoto modelu. Druhá testovací sada byla vyrobena ve třech variantách jako pětimístné a sedmimístné kombi a také dodávka (van). Vozy procházejí různými testy pro doladění technologie montáže. Karoserie se testují na odolnost při vibracích a stálost vůči korozi.

Do konce roku 2012 se v Togliatti vyrobí asi 30 tisíc vozů. Lada Largus, která je společným projektem aliance mezi AutoVAZ a Renaultem-Nissanem, se začne prodávat v červnu. Viceprezident AutoVAZu pro prodej a marketing Arťom Fedosov uvedl, že cena nového vozu bude 340 tisíc rublů, takže Lada nebude mít žádné konkurenty. Podle jeho názoru výrobní kapacita neuspokojí předpokládanou poptávku. Vůz by měl zaplnit prázdné místo na trhu v Rusku v podobě nízkonákladového vozu kombi s větší přepravní kapacitou.