name | autoweek.cz

Baidu má v Pekingu povolení pro taxi plně bez řidiče

Baidu má v Pekingu povolení pro taxi plně bez řidiče

20.03.2023 | Vladimír Rybecký | Trendy

Společnost Baidu získala povolení a stala se prvním poskytovatelem služeb robotického taxi v hlavním městě Číny, který poskytuje služby plně bez řidiče nebo bezpečnostních operátorů ve voze. Baidu poskytuje služby autonomní spolujízdy plně bez řidiče v Pekingu, Wuhanu a Čchung-čchingu.

Baidu, přední společnost v oblasti umělé inteligence se silnými internetovými základy, získala jako vůbec první povolení k poskytování služby autonomní jízdy plně bez řidiče v čínském hlavním městě Pekingu. Jedná se o významný milník, neboť jde o vůbec první flotilu nasazenou v hlavním městě jakékoli země jezdící plně bez řidiče a posádky ve voze. Uživatelé mají přístup ke službě robotaxi plně bez řidiče ve třech čínských megapolích: Pekingu, Wuhanu a Čchung-čchingu.

 

Na základě povolení nasadí Baidu 10 vozidel Apollo k jízdě plně bez řidiče v pekingské zóně ekonomického rozvoje Yizhuang. Yizhuang je jedním z aktivních center autonomního řízení v Číně, přičemž platforma autonomní služby Baidu Apollo Go poskytuje v rámci příslušných regionů víc než 20 jízd na vozidlo denně.

 

Pro rok 2023 město plánuje rozšířit Pekingskou automatizovanou demonstrační oblast BJHAD, která se nachází v zóně ekonomického rozvoje Yizhuang, nad rámec stávajících 60 km2 na 500 km2. Město rovněž zkoumá možnosti provozu autonomně řízených vozidel, která by přemostila zónu ekonomického rozvoje Yizhuang a nedaleké městské letiště, což by umožnilo komerční logistické operace s autonomním řízením sloužící širšímu regionu Peking-Tianjin-Hebei.

 

Společnost Baidu vyvíjí technologii autonomního řízení od roku 2013 a má na svém kontě už víc než 50 milionů testovacích kilometrů na úrovni 4 autonomního řízení. V současné době vlastní 4600 patentů pro technologii autonomního řízení včetně největšího počtu patentů pro autonomní řízení vysoké úrovně na světě.

 

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 poskytla společnost Apollo Go veřejnosti 561 000 jízd, což představuje meziroční nárůst o 162 %. Kumulativní počet jízd, poskytnutých veřejnosti společností Apollo Go, přesáhl do konce ledna 2023 2 miliony, čímž se společnost Baidu stala největším poskytovatelem autonomních jízd na světě.

 

Povolení k plně autonomní jízdě v zóně Yizhuang získala i společnost Pony.ai.