autoweek.cz

Plně autonomní taxi Pony.ai v Pekingu

Plně autonomní taxi Pony.ai v Pekingu

04.01.2023 | Vladimír Rybecký | Trendy

Společnost Pony.ai získala povolení k nasazení autonomních vozidel úrovně 4 jezdících zcela bez řidiče v Pekingu. Pony.ai testuje plně autonomní vozidla bez řidiče také v Kantonu. Patří mezi první dvě společnosti, které získaly povolení k testování provozu bez řidiče.

Přední světová společnost v oblasti technologií autonomního řízení Pony.ai oznámila, že jí Pekingská pilotní zóna inteligentních propojených vozidel vydala povolení k testování autonomních vozidel jezdících zcela bez řidiče. Díky tomuto povolení Pony.ai nasadí deset robotických vozidel bez řidiče k testování v náročných scénářích městského provozu v Pekingu na ploše 20 km2 v pilotní zóně v Yizhuang. Autonomní vozidla budou testována bez přítomnosti operátorů ve vozidle. Testovací vozidla bude na dálku sledovat bezpečnostní pracovník. Stejně jako v případě dalších schválení v Pekingu, vydaných v uplynulém roce, je Pony.ai v první skupině pouze dvou společností provozujících autonomní vozidla.

 

Kromě toho, že Pony.ai získala povolení k provozu bez řidiče v Pekingu v současné době také testuje vozidla plně bez řidiče v Kantonu, čímž pokládá základy pro budoucí aplikace a komerční provoz bez řidiče.

 

V uplynulém roce vyhlásila pekingská pilotní zóna pro inteligentní propojená vozidla postupně řadu opatření v oblasti autonomního řízení. V říjnu 2021 poprvé umožnila testy autonomního řízení bez posádky na silnicích a rozdělila autonomní testování do tří etap:

1) nikdo za volantem, ale s bezpečnostním operátorem na sedadle spolujezdce

2) nikdo v přední řadě, ale s bezpečnostním operátorem v zadní řadě

3) plně bez řidiče.

Vydání tohoto povolení představuje, že autonomní testování v Pekingu vstoupilo do třetí fáze „plně bez řidiče“. Pro vstup do této třetí etapy musí testovací vozidla splnit přísné technické a provozní požadavky. Deset testovacích vozidel společnosti Pony.ai úspěšně prošlo testy bez jakýchkoli bezpečnostních problémů.

 

Toto povolení navazuje na další nedávné milníky autonomního řízení pro Pony.ai v Pekingu. V dubnu 2022 získala povolení pro jízdy robotaxi bez účtování jízdného v Pekingu a obdržela licenci k provozování taxislužby v Kantonu, čímž se stala první a jedinou AV společností, která získala licenci na provozování taxislužby v Číně. V červenci 2022 získala povolení k poskytování služeb robotického taxi s výběrem jízdného s bezpečnostním řidičem na sedadle spolujezdce. V listopadu 2022 získala povolení k testování s bezpečnostním operátorem na zadním sedadle vozu.

 

Společnost Pony.ai byla založena koncem roku 2016 Je průkopníkem v rozšiřování technologií a služeb autonomní mobility. Navázala partnerství s předními automobilkami jako jsou Toyota, SAIC, SANY, FAW Group, GAC Group atd. Vozidla společnosti Pony.ai už po celém světě najezdila více než 12 milionů testovacích a provozních kilometrů v plně autonomním režimu.