name | autoweek.cz

Baidu představuje robotaxi

Baidu představuje robotaxi

03.08.2022 | Vladimír Rybecký | Trendy

Čínská společnost Baidu představila své plně autonomní vozidlo nové generace Apollo RT6, které je připraveno nabídnout poloviční cenu za jízdu díky provozu bez řidiče. Apollo RT6 je cíleně navrženo pro plně autonomní řízení s úrovní 4 s odnímatelným prostorem pro volant.

Baidu, přední společnost zabývající se umělou inteligencí se silnou internetovou základnou, představila autonomní vozidlo (AV) nové generace Apollo RT6, které popisuje jako plně elektricky poháněný model automobil připravený k výrobě s odnímatelným volantem. Baidu uvádí, že vozidlo bylo navrženo pro komplexní městská prostředí a Apollo RT6 bude uveden do provozu v Číně v roce 2023 v rámci na Apollo Go, což je autonomní služba společnosti Ride-Hailing. S dramaticky sníženou prodejní cenou 250 000 jüanů (898 000 Kč) se očekává, že příchod Apollo RT6 urychlí zavádění autonomních vozidel ve velkém měřítku v řádu desítek tisíc kusů.

 

„Toto masivní snížení nákladů nám umožní nasadit desítky tisíc autonomních vozidel po celé Číně. Posouváme se tím k budoucnosti, kde bude jízda robotaxi stát poloviční cenu oproti dnešní jízdě taxíkem,“ řekl Robin Li, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Baidu na hlavní technologické konferenci společnosti Baidu World 2022.

 

Jako šestá generace autonomních vozidel Apollo RT6 se zásadně odlišuje od předchozích generací robotaxi společnosti Baidu. Ty totiž koncepčně vycházely z konvenčních vozidel. Je to první model vozidla postavený na, autonomní E/E architektuře Baidu Xinghe vyvinuté speciálně pro plně autonomní řízení.

 

Architektura na míru vytvořila nové možnosti uspořádání vozidla. Jeho design bez volantu například otevírá více prostoru pro přizpůsobení interiéru, například umožňuje instalaci dalších sedadel, prodejních automatů, stolních počítačů nebo herních konzolí. Při délce 4760 mm a rozvoru 2830 mm je Apollo RT6 vybaveno nezávislými zadními sedadly s velkým prostorem pro nohy 1050 mm, zcela rovnou podlahou a inteligentním systémem interakce. Exteriér je vybaven integrovanými senzory na střešním okně spolu s interaktivními světly a inteligentními elektrickými posuvnými dveřmi pro lepší zážitek z jízdy.

 

RT6 integruje nejpokročilejší systém autonomního řízení Baidu L4 poháněný duálními výpočetními jednotkami automobilové třídy s výpočetním výkonem až 1200 TOPS (Tera Operations per Second). K získání vysoce přesné detekce na velké vzdálenosti na všech stranách vozidlo využívá 38 senzorů, včetně 8 lidarů a 12 kamer. Bezpečnost a spolehlivost Apollo RT6 je podpořena celkovým testovacím nájezdem více než 32 000 000 km, který dosud autonomní vozidla Baidu ujela. Viceprezident Baidu a generální ředitel Intelligent Driving Group (IDG) Zhenyu Li na Baidu World 2022 řekl, že schopnost autonomního řízení Apollo RT6 je ekvivalentní kvalifikovanému řidiči s 20 lety zkušeností.

 

Vytvoření Apollo RT6 znamená pro Baidu další milník k dosažení cíle poskytovat bezpečnější, ekologičtější a efektivnější řešení mobility. Jako největší světový poskytovatel služeb robotaxi se Apollo Go od svého spuštění v roce 2020 rozšířil do 10 měst v Číně a realizoval už více než 1 milion objednávek.