name | autoweek.cz

Bezklíčové sdílení vozového parku Kliq

Bezklíčové sdílení vozového parku Kliq

08.12.2021 | Vladimír Rybecký | Trendy

Škoda Auto DigiLab uvádí službu Kliq pro snadné sdílení služebních vozů. Služba dává provozovatelům flotil služebních vozů nové možnosti: maximálně zjednodušuje správu vozového parku, usnadňuje výpůjčky i vrácení automobilů či evidenci jízd a nabízí volné automobily k soukromým účelům.
Nová služba Kliq zajišťuje jednoduché sdílení služebních vozů prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu bez nutnosti fyzického předání klíčků od vozidel. Aplikace je určena pro podnikové flotily i flotily provozované městy či obcemi s více než dvěma sdílenými automobily. Umožní efektivní využití vozů zaměstnanci během služebních i soukromých cest. Kliq je součástí služby HoppyGo, platformy pro sdílení vozů od společnosti Škoda Auto DigiLab, která už registruje 130 000 zákazníků..
 
Služba Kliq přináší nové možnosti pro využívání služebních vozů. Zaměstnanci si díky ní mohou automobily rezervovat, přebírat i odevzdávat bez nutnosti předání klíčků od vozů. Škoda Auto DigiLab navrhla systém Kliq pro pohodlnou správu vozového parku i evidenci jízd, snížení provozních nákladů a efektivní využívání automobilů.
 
Systém sdílení Kliq funguje na jednoduchém principu. Uživatelé potřebují pouze aplikaci v chytrém telefonu, která dělá z mobilního zařízení virtuální klíček od vozu. Ve vozidlech je naistalována telematická jednotka umožňující odemčení a zamčení zámků, spuštění motoru, ale také stanovení přesné polohy automobilu pomocí GPS. Jednotku lze kdykoli odinstalovat a nijak neovlivňuje další funkce vozu, a proto ji lze použít také ve vozech pořízených prostřednictvím leasingu.
 
V aplikaci Kliq stačí zvolit datum a vybrat některý z dostupných vozů. Po potvrzení se uživatel v požadovaném termínu dostaví k vozu s telefonem, který po spárování a ověření totožnosti uživatele odjistí zámky a umožní spustit motor. Na konci cesty se stejným způsobem vůz bezpečně uzamkne. Podobně snadná je implementace systému Kliq do vozového parku jakékoli firmy či úřadu: stačí stávající vozy vybavit telematickou jednotkou a zaměstnancům nainstalovat aplikaci do telefonu.
 
Od září probíhá pilotní projekt ve spolupráci s Magistrátem města Děčín. Celkem 14 služebních vozů je zde přes platformu Kliq k dispozici 74 zaměstnancům. Cílem je otestovat systém v reálném provozu městského vozového parku, optimalizovat náklady na jeho správu a zjednodušit administrativu spojenou s vykazováním služebních jízd. Během zkušebního provozu vozy propojené službou Kliq již úspěšně najely více než 8000 km a absolvovaly 150 sdílení mezi uživateli. V rámci pilotního provozu jsou průběžně vyhodnocovány požadavky uživatelů a následně implementovány tak, aby služba plně odpovídala požadavkům na provoz ve specifickém prostředí úřadu.