name | autoweek.cz

Bezpečnější jízda s jointem?

Bezpečnější jízda s jointem?

20.12.2011 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Universitní výzkum vlivu legalizace marihuany na počet úmrtí při dopravních nehodách přinesl výsledky, které ohromily i samotné výzkumníky. Opravdu může používání marihuany zachraňovat životy na silnicích?

Zastánci legalizace marihuany obvykle argumentují tím, že kriminalizace drogy způsobuje více problémů, než kolik jich řeší. Například daňoví poplatníci v USA zaplatí 7,5 až 10 miliard dolarů ročně za věznění a stíhání Američanů páchajících kriminální činy souvisejícími s marihuanou. Zastánci legalizace marihuany tvrdí, že tyto peníze by se měly raději utratit za tvrdá opatření proti pachatelům násilných trestných činů.

Nyní získali stoupenci legalizace další bod k dobru. Podle nové studie University of Colorado-Denver se v 16 státech, které povolily použití marihuany pro léčebné účely, od legalizace marihuany snížil počet úmrtí při dopravních nehodách v průměru o 9 %. Analyzované údaje pocházejí z let 1990 až 2009.

„Při zahájení výzkumu jsme očekávali opačný výsledek,“ říká autor studie Daniel Rees, profesor ekonomie na University of Colorado-Denver. „Domnívali jsme se, že legalizace léčebného využití marihuany zvýší počet smrtelných nehod. Výsledky nás ohromily.“

Může tedy marihuana zachraňovat životy lidí na silnicích?

 

Je marihuana náhradou za alkohol?

Již dlouho je známo, že při smrtelných nehodách hraje nejvýznamnější roli požívání alkoholu. Podle Pojišťovacího institutu pro silniční bezpečnost IIHS je pravděpodobnost smrtelné nehody u řidiče s množstvím alkoholu v krvi převyšujícím 1,5 promile 385násobně vyšší než u střízlivého řidiče.

Univerzitní studie ukázala, že povolení legálního používání léčebné marihuany často vede ke snížení konzumace alkoholu. Pivní institut (Beer Institute skutečně existuje - ve Washingtonu DC) dokonce zjistil, že nákup piva se po legalizaci marihuany v příslušných státech snížil v průměru o 5 %. V uvedených státech podle mínění výzkumníků lidé raději kouří marihuanu místo aby se opíjeli. Toto zjištění podporuje studie Kalifornské university v Berkeley z roku 2009, kdy čtyři z deseti pacientů uvedli, že marihuanu používají k vytěsnění chuti na alkohol.

 

Jsou zfetovaní řidiči lepší než opilí řidiči?

\"Rozdíl mezi řidiči jezdícími pod vlivem alkoholu a těmi, kteří kouřili trávu, je jasný,\" říká Mason Tvert, výkonný ředitel skupiny SAFER hájící legalizaci marihuany. „Lidé, kteří pijí alkohol, více riskují, jezdí rychleji a hůře rozpoznají, že jsou ve narušeném stavu,“ říká Tvert, „Když jsou opilí, cítí se jako supermani.“ Naopak motoristé, kteří vykouří marihuanu „jezdí pomaleji, méně často riskují a spíše si uvědomí, kdy jsou v narušeném stavu a rozhodnou se neusednout za volant,“ říká Tvert.

Studie Tvertův názor podporují. Při klinických zkouškách v Izraeli se porovnávaly simulované jízdní dovednosti lidí, kteří konzumovali alkohol a těch, kteří kouřili marihuanu. Výzkumníci zjistili, že alkohol vedl lidi k rychlejší jízdě, zatímco kouření marihuany vedlo řidiče ke zpomalení. Analýza amerického ministerstva dopravy uvádí, že marihuana se jen vzácně nachází v tělech lidí, kteří zahynuli při autonehodách.

 

Je řízení pod vlivem marihuany bezpečné?

Nikdo netvrdí, že řízení pod vlivem drogy je lepší než jízda bez drog nebo bez alkoholu. Odborníci se však shodují na tom, že použití marihuany při jízdě je mnohem méně nebezpečné, než v případě jiných drog nebo alkoholu. Marihuana může být nebezpečná v určitých situacích, kdy je zapotřebí se rychle rozhodovat, nebo v případě, kdy se kombinuje s alkoholem nebo jinými drogami.

 

Může tedy marihuana zvýšit bezpečnost na silnicích?

Výsledky výzkumu university Colorado-Denver jsou vztahovány jen na ty řidiče, kteří mají přístup k medicinálnímu užívání marihuany. V některých státech ale představují poměrně významnou část populace. Například v Montaně má právo legálně užívat marihuanu 3 % obyvatel a v Coloradu 2,5 %. Ve skutečnosti je ale počet uživatelů marihuany podstatně větší. Je totiž jasné, že ti, kteří ji smějí používat a pěstovat legálně, ji, ač je to nezákonné, určitě poskytují i jiným osobám. Spoluautor studie Rees přitom zdůrazňuje, že většinou se jedná o mladé osoby, které jsou nejčastějšími viníky dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu.

Legalizaci marihuany podporuje stále více Američanů. V říjnu 2011 to bylo rekordních 50 % lidí. Celonárodní průzkum užívání drog v USA roku 2009 zjistil, že 16,7 milionu Američanů ve věku od 12 let výše v období jednoho měsíce před uskutečněním průzkumu kouřilo minimálně jednou marihuanu.

Marihuana se smí legálně jen k medicinálním účelům používat ve státech Aljaška, Arizona, Colorado, Delaware, Havaj, Kalifornie, Maine, Montana, Nevada, New Jersey, Nové Mexiko, Oregon, Rhode Island, Vermont, Washington a také v District of Columbia. V těchto státech mohou lékaři předepsat použití marihuany proti bolestem a pro ulehčení osobám s vážnými onemocněními, především rakovinou.

\"Jestliže zjišťujeme, že ve všech státech, které legalizovaly medicinální využití marihuany dochází k poklesu dopravních nehod, pak je to silným argumentem pro její legalizaci,\" tvrdí Rees.

Podrobnosti na: http://www.insurancequotes.com