autoweek.cz

Bezpečnost ve Škoda Auto – 2. díl

Bezpečnost ve Škoda Auto – 2. díl

18.11.2022 | Antonín Matějka | Aktuality

Automobilka Škoda Auto věnuje bezpečnosti svých vozů nebývalou pozornost. Svědčí o tom široká paleta prvků aktivní a pasivní bezpečnosti nabízená v jednotlivých modelových řadách. Seznamte se nyní s těmi nejdůležitějšími.

Aktivní bezpečnost díky moderním asistenčním systémům

 

Všechny aktuální modely Škoda dnes nabízejí rozsáhlou bezpečnostní výbavu a jsou standardně vybaveny systémem Front Assist s prediktivní ochranou chodců a cyklistů Asistentem udržování jízdního pruhu (Lane Assist). Front Assist varuje vizuálně, akusticky a jemným brzděním před hrozící srážkou, a to i s chodci nebo cyklisty, a v případě nouze automaticky zabrzdí vozidlo. Asistent udržování jízdního pruhu (Lane Assist) slouží k udržení vozidla uprostřed jízdního pruhu a v případě potřeby zabrání neúmyslnému vyjetí do stran. Umí také rozpoznat krajnici vozovky nebo dočasné vodorovné dopravní značení. Součástí standardní výbavy jsou také elektronické systémy zajišťující lepší trakci (ASR, ESP, XDS) a kratší brzdnou dráhu (ABS). Multikolizní brzda zabraňuje v případě nehody následným kolizím.

 

Rozsáhlá bezpečnostní výbava pro všechny modelové řady

 

Pro všechny aktuální modelové řady značky Škoda jsou k dispozici na přání další inovativní asistenční systémy, z nichž některé byly ještě před několika lety vyhrazeny vozům vyšších tříd. Jedná se například o Asistovanou jízdu nebo Travel Assist, jejichž rozsah se liší v závislosti na modelu. Součástí těchto asistentů je Adaptivní tempomat (ACC). V některých modelech je k dispozici také Prediktivní tempomat, který zpracovává kromě údajů z kamery v čelním skle i data z navigačního systému a v případě potřeby včas reaguje na rychlostní limity nebo zatáčky. Součástí systému může být i Adaptivní vedení v jízdním pruhu (Lane Assist+), které rozpoznává práce na silnici a veškeré značení jízdních pruhů. Nejvyšší verze Asistované jízdy je k dispozici pro modely Octavia a Enyaq iV. Součástí této verze je Nouzový asistent a nová funkce Asistent pro předjíždění, která usnadňuje předjíždění. Jejím základem je Hlídání mrtvého úhlu (Side Assist), které rozpoznává vozy blížící se zezadu až do vzdálenosti 70 m. V modelových řadách Octavia, Karoq, Kodiaq, Superb a Enyaq iV je k dispozici na přání nebo už jako součást standardní výbavy Proaktivní ochrana cestujících. V případě hrozícího nárazu nebo převrácení vozu systém automaticky předepne bezpečnostní pásy, přivře okna a zapne výstražná světla. Pro modely Octavia a Enyaq iV jsou k dispozici také Antikolizní asistent, Asistent při odbočování a funkce Varování při vystupování z vozu. Automatické parkování, které je dostupné na přání, nabízí u některých modelů také funkci Uložený parkovací manévr. Řidič nejprve provede první parkovací manévr na často používané parkovací místo sám, například na úzkém, klikatém vjezdu k domu. Systém si celou trasu ukládá do paměti, aby podle ní mohl příště vůz po stisknutí tlačítka navést na parkovací místo zcela automaticky.

 

Pokročilá technologie osvětlení vozu pro optimální viditelnost za všech okolností

 

Všechny současné modely ŠKODA mohou být vybaveny jasnými, rychle reagujícími a zároveň úspornými LED světlomety. LED technologii zčásti využívají také zadní světla. Matrix-LED přední světlomety, které jsou k dispozici pro vozy Karoq, Kodiaq, Octavia a Enyaq iV, jsou dodávány na přání nebo v závislosti na dané výbavě také jako součást standardní výbavy. Nezávisle ovládané LED diody vytvářejí světelný kužel, který se skládá z několika samostatně zapínatelných a vypínatelných segmentů. To umožňuje mít neustále rozsvícena dálková světla, aniž by byli oslněni ostatní řidiči. Pokud kamera v čelním skle rozpozná vozidla, ale i osoby a objekty s reflexními prvky, inteligentní světla automaticky zajistí, aby nedošlo k jejich oslnění.

 

Pasivní bezpečnost s až deseti airbagy a upevňovacími prvky ISOFIX a TopTether

 

Všechny modely ŠKODA jsou vybaveny nejméně šesti airbagy. Součástí standardní výbavy jsou airbagy řidiče a spolujezdce, boční airbagy vpředu a dva hlavové airbagy, které pokrývají plochu bočních skel jak v první, tak druhé řadě sedadel. Dva zadní boční airbagy jsou nabízeny na přání. Díky dodatečnému středovému airbagu mezi předními sedadly, který v případě dopravní nehody zabrání vzájemnému střetu řidiče a spolujezdce, je rodina Enyaq iV vybavena až devíti airbagy. Modelová řada Octavia, která nabízí také standardně dodávaný kolenní airbag, disponuje dokonce deseti airbagy. Pro bezpečné upevnění autosedaček jsou všechny modely Škoda vybaveny úchyty ISOFIX a třetím kotevním bodem TopTether umístěným na vnějších zadních sedadlech. Modely Fabia čtvrté generace, Scala, Kamiq, Octavia a Enyaq iV jsou standardně vybaveny dodatečnými úchyty ISOFIX a TopTether také na sedadle spolujezdce. Pro modelové řady Karoq, Kodiaq a Superb jsou úchyty ISOFIX na sedadle spolujezdce k dispozici na přání.

 

Moderní karoserie s vysokou torzní tuhostí a schopností pohlcovat energii

 

Při vývoji svých vozů se Škoda Auto vždy snaží dosáhnout vysoké torzní tuhosti karoserie a zároveň zajistit, aby karoserie byla schopna pohlcovat velké množství nárazové energie, o jejíž absorpci se starají vhodně navržené deformační zóny. Cílem je udržet v případě nehody stabilní vnitřní prostor tak, aby byli cestující co nejlépe chráněni. Vysoká torzní tuhost karoserie zároveň přináší lepší jízdní vlastnosti, protože se karoserie v zatáčkách nekroutí a kola zůstávají vždy v požadované poloze vůči vozovce. Škoda Auto ve svých modelech stále častěji používá díly z vysokopevnostní a zatepla tvářené vysokopevnostní oceli. Tyto prvky jsou použity především v oblasti A a B sloupků, na příčce oddělující motorový prostor od prostoru pro cestující a tunelu převodovky. Například u čtvrté generace modelu Fabia se podíl tří nejpevnějších druhů oceli – pokročilé vysokopevnostní oceli, ultra vysokopevnostní oceli a zatepla tvářené vysokopevnostní oceli – zvýšil z 15 na 40 % ve srovnání s předchozím modelem. Karoserie vozu Fabia se tak skládá z téměř 80 % z vysokopevnostní oceli a nabízí ideální poměr tuhosti v interakci s ostatními částmi karoserie.

 

Optimální ochrana chodců

 

Dalším důležitým aspektem vývoje vozů ve společnosti Škoda Auto je co nejlepší ochrana ostatních účastníků silničního provozu, zejména chodců a cyklistů. K tomu napomáhají inteligentní asistenční systémy a speciální konstrukční prvky karoserie. Již ve fázi vývoje nového modelu Škoda se provádí více než 200 různých testů ochrany chodců. Patří mezi ně například povinné tzv. testy impaktorů, které simulují náraz impaktoru stehenní částí těla do kapoty nebo impaktoru dolní končetiny do předního nárazníku, a také nárazové zkoušky hlavy dospělých a dětí při nárazu do kapoty nebo čelního skla. Aby byli chodci v případě nárazu co nejvíce chráněni, musí být v konstrukci karoserie zajištěn dostatečný prostor mezi jednotlivými díly, jako jsou motor, tlumiče, závěs kapoty, zámek kapoty a hnací mechanismus stěračů čelního skla. Kapota brzdí náraz cílenou deformací a nemá v přední části žádné ostré hrany nebo tvrdé plochy, které nejsou nezbytně nutné. Ochranu osob zvyšuje také materiál pohlcující energii umístěný před ocelovou výztuhou předního nárazníku. Asistenční systémy, jako je Front Assist s prediktivní ochranou chodců a cyklistů a Antikolizní asistent, pomáhají zabránit nehodám s chodci nebo cyklisty. Pokud řidič naznačí volantem vyhýbací manévr, pomůže mu Antikolizní asistent cílenými zásahy do řízení překážku objet a předejít tak nehodě. Funkce Varování při vystupování z vozu po otevření dveří upozorní cestující, pokud se zezadu blíží jiné vozidlo nebo cyklista.

 

Speciální ochrana baterie elektrických vozů

 

Vysokonapěťové baterie vozů s elektrickým pohonem, jako jsou Škoda Enyaq iV nebo Octavia iV, jsou konstruovány tak, aby byly odolné proti nárazům a speciálně chráněné proti elektrickému přetížení. Baterie je instalována v podlaze vozu. Samotné moduly jsou uzavřeny ve stabilním vodotěsném krytu, který odolá i prudkému nárazu. Konstruktéři společnosti Škoda Auto věnují zvláštní pozornost tomu, aby nedocházelo k přetěžování akumulátoru. Důmyslná bezpečnostní technologie s ochrannými relé a rozsáhlou senzorovou technikou zajišťuje, že možnost elektrického nebo tepelného přetížení baterie je minimální. Neustále se sleduje teplota, stav nabití a další parametry. Kromě toho je vysokonapěťový systém navržen jako jiskrově bezpečný. V případě poruchy nebo nehody se elektrické komponenty během několika milisekund odpojí od baterie, takže na ně nepůsobí žádné napětí. Nezávislé testy, z nichž některé přesahují zákonné požadavky, prokázaly, že dobře chráněné akumulátory zůstaly nepoškozené i při deformaci karoserie a že integrovaný odpojovací systém fungoval v případě nárazu ve všech případech bezpečně a spolehlivě.