name | autoweek.cz

Biden tvrdí: Detroit je zpět a chválí přechod k elektromobilitě

Biden tvrdí: Detroit je zpět a chválí přechod k elektromobilitě

14.09.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Americký president Joe Biden navštívil autosalonu v Detroitu. Pochválil zde rostoucí posun výrobců automobilů k elektrickému pohonu a slíbil miliardy dolarů investic do výroby akumulátorů a dobíjecí infrastruktury.

Americký president Joe Biden se zúčastnil slavnostního zahájení Severoamerického mezinárodního autosalonu NAIAS 2022 v Detroitu, který se koná po tři a půlleté pauze. Setkal se zde s generální ředitelkou General Motors Mary Barraovou, generálním ředitelem Stellantis NV Carlosem Tavaresem a jejím předsedou Johnem Elkannem, stejně jako s výkonným předsedou Ford Motor Billem Fordem Jr. A jejím generálním ředitelem Jimem Farleym.

 

„Věřím, že můžeme mít pod kontrolou budoucnost automobilového trhu. Věřím, že můžeme mít pod kontrolou budoucnost výroby. Americká výroba je zpět. Detroit je zpět. Amerika je zpět a my dokazujeme, že nikdy, nikdy, nikdy není dobrá sázka sázet proti americkému lidu,“ prohlásil Biden.

 

Bidenova návštěva autosalonu v Detroitu ve státě Michigan je součástí intenzivního předvolebního cestování propagujícího program demokratické strany. Demokrat Biden se snažil upoutat pozornost voličů na kroky, které se pod jeho vedením dělají pro přechod na elektricky poháněná vozidla a na roli, kterou budou v tomto odvětví hrát odbory. „Rozhodli jsme se vybudovat lepší Ameriku, Ameriku, která bojuje s klimatickou krizí s americkými dělníky, kteří vedou tuto cestu,“ prohlásil Biden.

 

Miliardy do elektromobility

Biden oznámil schválení 900 milionů dolarů na financování výstavby nabíjecích stanic pro elektromobily ve 35 státech, včetně Michiganu. Jde o první kolo financování ve výši 5 miliard dolarů přidělených prostřednictvím v rámci zákona o infrastruktuře. Cílem je vytvořit celostátní síť 500 000 dobíjecích stanic. Biden k tomu dodal: „Skvělý americký road trip bude plně elektrifikovaný ať už jedete podél pobřeží nebo tady v Michiganu po I-75.“

 

Automobilky velké trojky v Detroitu předvádějí nové elektromobily. Americký Kongres a Biden, přislíbili desítky miliard dolarů ve formě půjček, výrobních a spotřebitelských daňových úlev a grantů, aby urychlili přechod od vozidel se spalovacími motory k elektromobilům. V srpnu 2021 Biden stanovil cíl, že elektromobily a plug-in hybridní vozidla budou do roku 2030 představovat 50 % veškerého prodeje nových automobilů v USA.

 

Přesto na autosalonu dominují auta se spalovacími motory, protože drtivá většina nových vozidel prodávaných Velkou trojkou z Detroitu stále používá motory na benzin, zatímco jejich celkový prodej elektromobilů zůstává daleko za dominující Teslou. „Myslím, že uvidíte, jak detroitské automobilové společnosti předstihnou Teslu a budou soutěžit s čínskými společnostmi, které jsou také velmi daleko na své cestě s elektrickými vozidly,“ prohlásil demokratický starosta Detroitu Mike Duggan, doprovázející Bidena.

 

Ještě jako viceprezident v Obamově administrativě se Biden zúčastnil autosalonu v Detroitu v roli silného zastánce záchranných opatření pro General Motors a Chrysler (dnes součást Stellantis NV). Biden, který vlastní Corvette Stingray z roku 1967, nyní usedl na přední sedadlo oranžové Corvette Z06, ale vyzkoušel si i elektrická auta Chevrolet Silverado EV, Ford E-Transit a Cadillac Lyriq. Z předního sedadla elektrického Lyriqu nicméně novinářům prohlásil: „Je to krásné auto, ale miluji Corvettu.“

 

Kalifornie se nedávno rozhodla vyžadovat, aby všechna nová vozidla prodávaná ve státě od roku 2035 byla buď elektrická, nebo plug-in hybridní, ale Bidenova administrativa odmítla schválit konkrétní datum vyřazení vozidel se spalovacími motory.

 

Investice do výrovby akumulátorů

Bílý dům také oznámil řadu významných investičních oznámení od amerických a zahraničních výrobců automobilů s cílem vybudovat nové továrny na akumulátory a elektromobily. Poradce Bílého domu pro klima Ali Zaidi řekl agentuře Reuters, že automobilky a firmy vyrábějící akumulátory letos ohlásily investice 13 miliard dolarů do výroby elektromobilů ve Spojených státech.

 

Americké ministerstvo energetiky plánuje půjčit Ultium Cells LLC, společnému podniku GM a LG Energy Solution 2,5 miliardy dolarů na pomoc s financováním výstavby nových zařízení na výrobu akumulátorů.

 

Honda Motor oznámila, že s korejským dodavatelem baterií LG Energy Solution postaví novou továrnu na akumulátory v hodnotě 4,4 miliardy dolarů. Toyota Motor uvedla, že zvýší plánované investice do nové továrny na akumulátory v USA z 1,29 miliardy na 3,8 miliardy dolarů. GM a LG Energy Solution v srpnu zahájily v Ohiu výrobu ve společném podniku na výrobu akumulátorů v hodnotě 2,3 miliardy dolarů. Společnosti zvažují místo v New Carlisle ve státě Indiana pro čtvrtý závod na výrobu akumulátorů v USA, který by měl stát kolem 2,4 miliardy dolarů.