name | autoweek.cz

BMW hledá partnery ve Francii a Itálii

BMW hledá partnery ve Francii a Itálii

06.08.2009 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Nové modely BMW by měly mít překvapivý původ - malé auto se jménem Mini ve Francii a ještě menší vozidlo v Itálii. Pro něj se dokonce uvažuje s oživením legendárního jména Isetta.

BMW v jednom reklamním spotu trochu překvapivě připomenula úspěšné vozítko Isetta z 50. let. V poválečném Německu byla Isetta nesmírně oblíbeným dopravním prostředkem. Její licenční výroba tehdy udržela BMW při životě, protože pro své luxusní sportovní vozy ještě neměla zákazníky. Za připomínkou Isetty se ale nemusí skrývat jen nostalgická vzpomínka. Jméno Isetta totiž stále žije ve vzpomínkách a málokdo si jej ještě spojuje s již dávno zaniklou italskou firmou Iso. Jméno Isetta by se totiž mělo vrátit, a to už v roce 2010 jako označení společného projektu minivozu, vyráběného ve spolupráci BMW s Fiatem na bázi připravovaného minivozu Fiat Topolino. A protože tento miniautomobil bude orientován na zcela jiné zákazníky, než Mini, hledá se pro něj jiné jméno. Tím zřejmě bude Isetta, navíc evokující spojení s Itálií. Pro BMW je tento model velmi důležitý proto, aby s jeho pomocí snížilo flotilové emise CO2 v souladu s požadavky nejen EU, ale i americké legislativy. Je pravděpodobné, že k pohonu budou použity malé zážehové i vznětové motory a patrně se pracuje i na verzi s elektrickým pohonem.
Šéf BMW Norbert Reithofer sdělil, že kromě připravované spolupráce s Fiatem vyjednává i s koncernem PSA Peugeot Citroen o možnosti sdílet platformy pro svou značku Mini. Kromě Mini by se ale tato spolupráce mohla týkat i dalších vozidel, tedy i automobilů se značkou BMW. Spolupráce by zapadala do dlouhodobé strategie francouzského PSA, který se snaží navazovat podobná partnerství pro zcela konkrétní projekty. PSA s BMW už úspěšně spolupracuje na vývoji zážehových motorů (v praxi se zde pod označením spolupráce skrývá kompletní vývoj u BMW). Partnerství BMW s PSA ale vyvolává velké obavy v Anglii, kde se vozy se značkou Mini vyrábějí a kde se nyní obávají o budoucnost. Je totiž velmi pravděpodobné, že budoucí společný projekt se bude vyrábět na jednom místě, a to nejspíš nikoliv v Oxfordu.