name | autoweek.cz

BMW zahajuje výrobu iX5 Hydrogen

BMW zahajuje výrobu iX5 Hydrogen

01.09.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

BMW Group v Mnichově zahájila výrobu BMW iX5 Hydrogen poháněného vodíkovými palivovými články. Palivové články se vyrábějí ve vlastním vodíkovém kompetenčním centru.

V mnichovském kompetenčním centru pro vodík automobilky BMW začala výroba malé série vozů BMW iX5 Hydrogen, které budou od konce letošního roku do testovacího a demonstračního provozu uváděny po celém světě. Kombinace palivových článků a akumulátoru má obohatit nabídku o unikátní formu pohonu pro prémiový segment.

 

V palivovém článku probíhá chemická reakce mezi vodíkem z nádrží a kyslíkem ze vzduchu. Pro účinnost pohonného systému má zásadní význam udržování stálého přísunu obou prvků do membrány palivového článku. BMW Group odebírá jednotlivé palivové články potřebné pro výrobu BMW iX5 Hydrogen od společnosti Toyota Motor.

 

Ve druhé generaci palivových článků se podařilo více než zdvojnásobit trvalý výkon, přičemž se výrazně snížila jeho hmotnost i velikost. Díky tomuto pokroku je BMW Group vedoucí společností ve vývoji vodíkové technologie.

 

BMW Group bude nyní vyrábět vysoce účinné systémy palivových článků ve vlastním vodíkovém kompetenčním centru. V BMW iX5 Hydrogen generují trvalý výkon 125 kW (170 k). Spolu s akumulátorem, vyvinutým speciálně pro tento vůz, napájejí trakční elektromotor BMW eDrive páté generace. Celkový maximální výkon pohonné jednotky je 275 kW (374 k).

 

Hnací soustava, tvořená dvojicí nádrží na vodík, blokem palivových článků a elektromotorem, byla zabudována do stávající platformy BMW X5. BMW iX5 Hydrogen již úspěšně prokázalo svoji použitelnost i při velmi nízkých teplotách během zimních testů ve Švédsku.