name | autoweek.cz

Brát veřejné mínění vážně

Brát veřejné mínění vážně

13.03.2024 | | Doprava

Vítejte u přehledu Euractivu z oblasti dopravy v Evropě od Jonathana Packroffa.

O nechvalně proslulém zákazu EU, který od roku 2035 zakáže prodej nových automobilů poháněných spalovacími motory, se v celé Evropě stále vedou vášnivé diskuse. Nový průzkum, uskutečněný v Německu, Francii a Polsku, ukazuje, že ve všech třech zemích jde o nejméně oblíbenou klimatickou politiku, a to i za opatřeními, jako jsou zdražení benzinu a nafty prostřednictvím vyšších cen uhlíku. Není proto divu, že německé konzervativní strany CDU a CSU (EPP) ve svém manifestu k volbám do EU požadují jeho zrušení.

 

I když političtí oponenti rychle kritizovali strany za to, že ustoupily od klimatické agendy EU, stojí za to podívat se trochu dál. Předseda CDU Friedrich Merz a hlavní kandidátka na šéfku Evropské komise Ursula von der Leyenová na otázku ohledně ústředního bodu klimatické politiky EU, tedy systému obchodování s emisemi, toto opatření obhajovali a tvrdí, že pomáhá společnostem připravit se na klimatickou neutralitu.

 

Takže i když se těžiště veřejné debaty přesune ke konkurenceschopnosti a hospodářskému růstu, je nepravděpodobné, že by politika v oblasti klimatu byla zcela opuštěna. Větší otázkou je, zda zůstane na svém místě až začnou kousat v každodenním životě, jako například v roce 2027, kdy nová cena uhlíku u silničních paliv výrazně zvýší ceny benzinu a nafty v celé EU.

 

Zájemci o posun klimatické agendy kupředu by měli začít včas připravovat dobré koncepty sociálních kompenzací – vzít vážně sentiment veřejnosti by bylo dobrým prvním krokem.

 

Francouzské národní železnice SNCF vyzývají k investicím do infrastruktury

Zvýšení konkurenceschopnosti železniční dopravy, investice do infrastruktury a ekologizace dopravy jsou hlavní priority francouzské státní železniční společnosti SNCF podle jejího manifestu s doporučeními pro příští Evropskou komisi a Evropský parlament.

 

Němečtí konzervativci se zavazují k odvolání zákazu spalovacích motorů: „Jsme automobilová země“

Německá konzervativní strany CDU/CSU nadále prosazují zvrácení kontroverzního zákazu prodeje automobilů se spalovacími motory do roku 2035, a to navzdory tomu, že požadavek byl vypuštěn z volebního programu Evropské lidové strany.

 

Česká vláda odhalila plány na novou továrnu na akumulátory, jméno investora ale tají

Plány na výstavbu „gigatovárny“ na výrobu akumulátorů pro elektromobily v hodnotě 7,9 miliardy eur zahraničním investorem, jehož jméno se tají, na Karvinsku zveřejnila vláda ČR.