name | autoweek.cz

BYD má v Evropě velké plány

BYD má v Evropě velké plány

19.12.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Čínská společnost BYD plánuje výstavbu továrnu (nebo továren) na elektromobily v Evropě a pořizuje si vlastní lodě na export z Číny. Největší výrobce elektromobilů světa už má v Evropě zastoupení v Norsku, Nizozemsku a Německu.

Největší výrobce elektromobilů na světě čínská společnost BYD v listopadu v Šen-čenu (Szenzhenu) vyrobila svůj už třímiliontý osobní automobil s elektrickým pohonem. Zatímco vyrobit první milion elektromobilů společnosti BYD trvalo 13 let, nyní k posunu ze dvou na tři miliony potřebovala pouhých šest měsíců!

 

Čínský BYD chce podpořit rychlý růst prodeje svých vozů v Evropě a plánuje v budoucnu zde své elektromobily i vyrábět. Manažerka společnosti BYD Stella Li řekla agentuře Bloomberg, že společnost plánuje mít na evropském kontinentu nejméně jednu továrnu na výrobu osobních automobilů. „Možná ne jen jednu, ale třeba dvě,“ řekla Stella Li a dodala: „Společnost BYD hledá nejvhodnější místo, aby podpořila svůj rychlý rozvoj.“ Další podrobnosti neuvedla.

 

Zatím bez místní výroby se společnost BYD již plně zaměřuje na evropský trh. Pro vývoz svých elektromobilů z Číny dokonce nakoupila vlastní lodě. „Vzhledem k velikosti společnosti BYD nás služby přepravních společností nemohou uspokojit na 100 %,“ vysvětluje Stella Li.

 

Společnost BYD v Evropě nabízí první tři modely: prémiový sedan Han EV, velké SUV Tang EV a kompaktní SUV Atto3. Později mají portfolio doplnit sedan střední třídy Seal a malý vůz Dolphin. Vrcholový manažer BYD Michael Shu skupině německých prodejců automobilů řekl, že jeho společnost plánuje v roce 2026 prodat v Německu 120 000 vozů a chce rychle dosáhnout 10% podíl na trhu čistě elektronicky poháněných automobilů. Do projektu je zapojena švédská společnost Hedin Group, která působí jako dovozce pro celou Evropu.

 

Stella Li uvedla, že nepovažuje společnost Tesla za konkurenta, protože její úspěch podle ní znamená, že se o elektromobilech a jejich přednostech dozvídá stále více lidí. „Naší konkurencí, možná i nepřítelem, je ve skutečnosti automobil se spalovacím motorem,“ řekla Stella Li.

 

Kromě osobních elektromobilů do Evropy směřují od společnosti BYD také elektrobusy, střední distribuční nákladní automobily a komunální vozidla, samozřejmě vše s plně elektrickým pohonem.