name | autoweek.cz

Bývalá vědkyně řídí vývoj u Nissanu

Bývalá vědkyně řídí vývoj u Nissanu

04.08.2009 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Susan Brennanová (48) začínala jako mikrobioložka. Dnes je jednou z nejvýš postavených žen v automobilovém průmyslu. Má na starosti vývoj elektromobilů u Nissanu pro Spojené státy. V této funkci spravuje projekt za dvě miliardy dolarů.

Až do konce loňského roku byla Susan Brennanová ředitelkou odpovídající za výrobu Fordu ve světě. Odtud přešla do postavení viceprezidentky pro výrobu společnosti Nissan North America. Přitom jejím původním povoláním byl vývoj hormonů podporujících růst hovězího dobytka u zemědělského gigantu Monsanto.
Nyní má na starosti výstavbu čistých prostor na výrobu lithio-ionových akumulátorů ve Smyrně ve státě Tennessee. S využitím půjčky ve výši 1,6 miliardy dolarů od ministerstva energetiky zde vznikne výrobní areál produkující ročně 200 000 sad akumulátorů pro takzvaná vozidla s nulovými emisemi. Těch by se mělo prodávat 150 000 kusů ročně. \"Chtěla jsem být u realizace vize Nissanu o budoucí generaci dopravních prostředků,\" vysvětluje Brennanová svůj odchod od Fordu po 14 letech. \"Vyrůstala jsem v ocelářském městě v Missouri. Dnes se veškeré akumulátory vyrábějí v Japonsku a Koreji. My nyní máme v rukou klíč k technologiím 21. století a ty chceme umístit v Tennessee.\"
Nissan na vývoji akumulátorů pro pohon aut v Japonsku pracuje už 17 let. Jenže v USA se zatím žádná auta s lithio-ionovými akumulátory nevyráběla, takže Brennanová nemá k dispozici žádné odborníky se zkušenostmi v tomto oboru. Nikdo dosud také nemá zkušenosti s tím, že 1000 pracovníků bude montovat auta v čistém prostředí, do něhož budou samozřejmě každodenně přicházet a odcházet. Výroba ve Smyrně by měla být zahájena v roce 2012. Do té doby bude Nissan elektromobily dovážet z Japonska.
Jako \"vedlejší\" poměr Brennanová řídí také výrobu motorů v nedalekém závodě v Decherdu.