name | autoweek.cz

Carsharingy GoDrive a Autonapůl spojily síly

Carsharingy GoDrive a Autonapůl spojily síly

15.08.2022 | Vladimír Rybecký | Tiskové zprávy

Českobudějovičtí sdílníci z GoDrive získají auta v osmi dalších městech, lidé z Autonapůl větší flotilu v Českých Budějovicích se zvýhodněnými vzájemnými výpůjčkami.

Carsharingy GoDrive a Autonapůl chtějí dále zefektivnit využití svých aut, motivovat cestující ke kombinování veřejné a individuální dopravy a pomoci městům od přetížení individuální dopravou. Proto od června mohou uživatelé českobudějovické služby GoDrive využívat zvýhodnění na jízdy více než 80 sdílenými auty ve většině krajských měst v ČR, zatímco uživatelé služby Autonapůl ze zbytku republiky mohou slevu využít ve 20 sdílených aut ech v jihočeské metropoli.

 

GoDrive v tuto chvíli v Českých Budějovicích provozuje 20 vozů, Autonapůl disponuje v osmi dalších krajských městech flotilou více než 80 aut včetně Tesly 3. Klienti, kteří už jeden z carsharingů využívají, získají u toho druhého jednorázový kredit 500 Kč, který je platný do vyčerpání. Stačí se u něj registrovat a zadat speciální kód.

 

Společnosti Autonapůl a GoDrive patří mezi takzvané roundtrip carsharingy, ve kterých si sdílníci mohou své cesty plánovat a auta rezervovat i s velkým předstihem - den, dva, ale třeba čtvrt roku. Předvídatelnost a možnost si cesty naplánovat patří k důvodům, proč takto koncipované systémy vykazují dlouhodobě vyšší vytížení aut než free-float carsharingy, jejichž uživatelé podobnou možnost plánování nemají.

 

Podle dat Autonapůl za poslední roky roste počet jízd, které sdílníci zahajují mimo své domovské město. Za rok 2021 to bylo už skoro 10 % všech jízd. Znamená to, že lidé část své cesty zvládnou hromadnou dopravou nebo spolujízdou, sdílené auto pak využijí na poslední úsek své trasy. Tomu nahrává i program ČD Body, ve kterém lidé při cestování s národním dopravcem sbírají věrnostní body a každý měsíc tak mohou snížit svou fakturu o dalších 250 Kč u Autonapůl. I to motivovalo brněnské carsharingové družstvo nabídnout svá auta po celé republice pro českobudějovický GoDrive.

 

„Rozhodli jsme se jít cestou spolupráce, kdy si v Českých Budějovicích nebudeme konkurovat a zároveň zachováme maximální možný prostor lidem. GoDrive má v Českých Budějovicích tradici a početnou flotilu, která dokáže uspokojit místní i návštěvníky. Rozhodli jsme se proto stáhnout a našim sdílníkům vyjednat u českobudějovického carsharingu až 75 kilometrů zdarma,“ vysvětluje důvody pro spolupráci ředitel Autonapůl Michal Šimoník.

 

„Jsme budějcký carsharing a soustředíme se na nabídku kvalitních služeb a moderních aut v našem městě. Vzájemné propojení s Autonapůl přinese našim uživatelům zvýhodněný carsharing i v jiných městech. Snažíme se lidem v Českých Budějovicích nabídnout i jinou možnost, než je cestování vlastním vozem,“ popisuje výhody jednatel carsharingu GoDrive Ondřej Zenkl.