name | autoweek.cz

Cebia nabízí novou průlomovou službu

Cebia nabízí novou průlomovou službu

22.09.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Prověřování vozů od společnosti Cebia mění trh s ojetými vozy a nastavuje nový standard. Díky společnosti Cebia si mohou lidé poprvé prověřit historii najetých kilometrů nabízeného ojetého automobilu zdarma.

Poprvé v historii mají zájemci o koupi ojetého auta možnost prověřit si historii najetých kilometrů zdarma. Cebia totiž připravila nový produkt pod názvem Základní prověření, pomocí něhož se rozhodla bojovat proti narůstající míře stáčení tachometrů. Už v tuto chvíli je Základní prověření dostupné u 41 % aut, která prodávají autobazary.

 

Do poloviny října přibyde dalších 38 % aut a zkontrolovat si zdarma najeté kilometry tak bude možné dohromady u 79 %, tedy čtyř aut z pěti, která se prodávají v autobazarech či v rámci certifikovaných programů.

 

Informaci o tom, že má vozidlo Základní prověření zdarma, se mohou zákazníci dozvědět již při výběru auta na internetu z výpisu inzerátů. Po rozkliknutí inzerátu je pak přímo na kartě vozu umístěno tlačítko Zobrazit prověření Cebia. Základní výpis je dostupný i v místě prodeje prostřednictvím tzv. Smart kódu, tedy QR kódu, po jehož načtení mobilem se zobrazí stejný Základní výpis jako přes internet. Pokud zákazník přijde do prodejního místa a zalíbí se mu jiné auto, než které si původně vyhlédl, může si i zde jednoduše zkontrolovat historii najetých kilometrů.

 

Ze 661 000 zobchodovaných ojetých aut v roce 2022 mělo 55 % (364 000 vozů) zahraniční původ. Průměrná cena v autobazarech byla v prvním pololetí 2023 296 000 Kč, tzn. za pět let vzrostla o 100 000 Kč a za 10 let o 137 000 Kč!

 

Statistiky společnosti Cebia ukazují, že z ojetých aut nabízených na trhu v ČR má 34,86 % stočený tachometr, 59,08 % aut ve věku do 10 let prodělalo havárií se škodou nad 1000 eur ačkoliv u 99 % nabízených aut se uvádí, že nikdy nebyla havarovaná. Navíc 19 % nabízených aut bylo omlazeno a 21 % má v technickém průkazu falešnou zemi původu (nejčastěji se toto falšování vyskytuje u vozů vydávaných za dovoz z Německa, nicméně tento podvod se objevuje i u aut s údajným původem z ČR) a 6 % aut ve skutečnosti prošlo totální škodou po havárii ale třeba i po zatopení. U dovezených ojetých vozidel ve věku 3 až 11 let jich 20 % má za sebou větší škodní událost s průměrnou výší škody 203 325 Kč, z toho 28 % totální škodu (5,6 % z celkového počtu). Přitom 49,41 % dovážených ojetin je starších než 10 let, takže u nich lze očekávat ještě vyšší podíl aut s prodělanou škodní událostí.

 

Cebia kultivuje český trh ojetých aut

„Reagujeme na opět rostoucí míru stáčení tachometrů, respektive prodej aut se stočeným tachometrem. Kvůli zdražování má už opět 35 % prověřovaných aut stočený tachometr. Věříme, že díky Základnímu prověření se tato míra do konce roku zredukuje pod 30 % a i nadále bude mít klesající tendenci,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin už 32 let.

 

Součástí základního prověření jsou vedle historie stavů najetých kilometrů také kontrola odcizení, kontrola financování, tedy zda vozidlo není zatížené leasingem či spotřebitelským úvěrem, dále kontrola, zda vozidlo nebylo provozováno jako taxi a v neposlední řadě i specifikace vozidla. To vše mohou zákazníci u prodejců, kteří se zapojili do programu Základní prověření, zdarma na voze zkontrolovat.

 

Prověření havárie za poloviční cenu

Za poloviční cenu běžné ceny za prověření pak mohou zákazníci získat plné prověření vozidla, jehož součástí jsou informace o haváriích a poškozeních (včetně fotografií a vyčíslení škody pojišťovnou), servisní záznamy, kontrola stáří a původu, inzerce a fotografie z inzerce, svolávací akce, kontrola barvy vozidla či podrobný návod na kontrolu originality vozidla. Tlačítko na kompletní prověření vozu za polovinu ceny naleznou zákazníci na konci Základního prověření.

 

„Věříme, že díky možnosti získat kompletní informace za poloviční cenu, se může trh zkultivovat i z pohledu zatajování havárií, falšování původu či omlazování vozidel,“ upozorňuje Martin Pajer z Cebia.

 

Do programu Cebia se zapojili nejvýznamnější prodejci

Základní prověření již aktuálně nabízejí největší prodejci na trhu, jako jsou AAA Auto, Auto ESA či například Davo Car, jejichž vozy tvoří dohromady zhruba 41 % trhu. Nejpozději do poloviny října dokončí implementaci i další významní prodejci a certifikované programy jako jsou Škoda Plus, Das WeltAuto či například Mama Car, čímž se podíl aut se Základním prověřením navýší o dalších 38 % na 79 % trhu.

 

Informace, které se lidé dozvědí ze Základního výpisu, pocházejí ze systému Autotracer, který obsahuje miliardy záznamů o ojetých autech z České republiky i zahraničí. Data sahají zpětně až do 90. let. Prověřit se kromě osobních aut dají rovněž užitková či nákladní vozidla, motocykly i autobusy.

 

Plné prověření od Cebia je dostupné na www.cebia.cz. Výsledky získá zákazník během několika málo minut. Informace z historie vozidel od Cebia využívají vedle prodejců aut i soudní znalci, policie, finanční a leasingové instituce či například pojišťovny.