name | autoweek.cz

Český Ford bilancoval

Český Ford bilancoval

24.01.2022 | Vladimír Rybecký | Statistiky

Provozovatelé užitkových vozidel v České republice důvěřují značce Ford. Dokládají to prodejní data za rok 2021. Nejoblíbenější jsou dodávky, které Ford nabízí v celé řadě užitkových a osobních variant a rovněž jako základ pro nespočet přestaveb.
Generální ředitel Ford Motor Company Attila Szabo při hodnocení prodejní bilance za loňský rok konstatoval: „Vzhledem k přísným předpisům byl evropský trh s osobními automobily zasažen nedostatkem čipů a dalších komponent mnohem víc než jiné části světa. Ford se v Evropě dlouhodobě zaměřuje především na užitkové automobily. V tomto segmentu je Ford na trhu Evropské unie jedničkou s podílem na trhu 14,7 %. Velkým úspěchem je ale také vedoucí postavení modelu Kuga v Evropě mezi vozy s plug-in hybridním pohonem.“
 
Prodej osobních a lehkých užitkových vozů Ford v ČR
2011 16 641
2012 14 289
2013 10 921
2014 14 315
2015 17 523
2016 18 309
2017 18 818
2018 14 804
2019 11 492
2020 8 455
2021 8 996
 
Čeští zákazníci se v roce 2021 rozhodli pro celkem 4273 užitkových vozů značky Ford, což znamená první místo mezi dovozci s tržním podílem 11,3 %. Tento údaj ovšem vychází z evropské metodiky Fordu, kde sledované kategorie vozů zahrnují vše od nejmenších modelů (Courier a Connect), přes klasické dodávky (Transit, Transit Custom a jeho osobní verze Tourneo Custom), až po pick-up Ranger a těžké nákladní vozy. (Statistiky SDA uvádějí v kategorii N1 Ford na čtvrtém místě s 1958 registracemi a podílem na trhu 9,96 %).
 
„Úspěch užitkových vozů je pro nás nesmírně důležitý. Sedmým rokem je Ford v užitkových vozech číslo jedna v rámci Evropy a my jsme velice rádi, že letos jsme tento úspěch zaznamenali také na českém trhu. Základ je samozřejmě v široké nabídce kvalitních a přitom cenově dostupných modelů, ovšem čím dál důležitější roli hraje také prodejní a servisní síť. Zde se nám vyplatilo, že jsme už před devíti lety přišli s konceptem specializovaných Transit center, kde se zákazník může spolehnout na zkušený prodejní i servisní tým odborníků,“ uvedl Country Manager značky Ford pro Českou republiku Libor Beneš.
 
Přes 2400 prodaných vozů, tedy více než polovinu celkového počtu, zaznamenaly nejoblíbenější modely Transit Custom a jeho varianta pro přepravu 8 až 9 osob Tourneo Custom. Ty nabízejí nespočet verzí pro různé účely od přepravy zboží a těžkých nákladů přes transport osob až po obytné verze Nugget. Dodávka Transit zaznamenala na českém trhu v roce 2021 přes 1000 registrací. Do rodiny užitkových vozů patří také pick-up Ranger (více než 500 registrací), včetně extrémní verze Raptor od divize Ford Performance.
 
Na výsledcích mají významný podíl i přestavby užitkových vozů. V České republice jsou to například hasičské Transity nebo speciálně upravené sanitní, vozíčkářské, chladírenské a další pracovní vozy. Samostatnou kapitolou jsou obytné a campingové přestavby a mobilní vestavby, typicky na základě modelové řady Custom, které zažívají v posledních letech nebývalý boom.
 
„Přestavby užitkových vozů Ford tvoří důležitou část našeho odbytu a jsou de facto dalším prodejním kanálem. Díky přestavbám se dostáváme do nových segmentů trhu a můžeme spolupracovat například se složkami integrovaného záchranného systému, o čemž svědčí i jubilejní 1500. hasičský Transit, který jsme minulý rok předali do služby,“ doplnil Beneš.
 
Nabídku Fordu v letošním roce posílí elektricky poháněný Mustang Mach E ve špičkové verzi GT, modernizovaný model Focus s novou přídí, velkým displejem a nově s mild-hybridním pohonem EcoBoost Hybrid 48 V a Fiesta rovněž poprvé s mild-hybridním pohonem EcoBoost Hybrid 48 V.
 
Ve flotile užitkových vozů značky Ford se letos objeví tři důležité novinky – nová generace Fordu Tourneo Connect, dlouho očekávaný elektrický Ford E-Transit a na závěr roku dojde ke generační obměně modelu Ranger. „Se všemi letošními novinkami máme velké plány. Nové Tourneo Connect, moderní a praktický pěti až sedmimístný rodinný vůz, bude k vidění u našich prodejců už na jaře. V létě poté vůbec poprvé představíme E-Transit, plně elektrickou dodávku s nejlepšími parametry na trhu. A koncem roku přijde úžasný nový Ranger, mimo jiné s naftovým šestiválcem o objemu 3 l,“ řekl Libor Beneš.