name | autoweek.cz

Chevrolet Cruze jako hatchback

Chevrolet Cruze jako hatchback

03.09.2010 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Jednou ze čtyř premiér značky Chevrolet v Paříži bude model Cruze s karoserií hatchback. Bude vystaven jako showcar, nicméně se jedná o připravovaný sériový model, s nímž by se úspěch tohoto modelu mohl rozšířit i do západní Evropy.

Chevroletu Cruze se stal skutečným zásahem do černého všude, kam dosud přišel. Jenže Cruze je sedan a v západní Evropě kupující v nejprodávanějším segmentu vyžadují hatchbacky či kombi. Kombi nahradí další novinka připravovaná do Paříže - model Orlando. Ale pětidveřový hatchback už se také chystá.

Generální ředitel Chevroletu Europe Wayne Brannon si je jistý, že Cruze má velký potenciál uspokojit požadavky také evropských zákazníků: „Cruze začíná psát opravdu úspěšný příběh. Prodává se v 70 zemích po celém světě a v současnosti vystřídal Aveo na pozici našeho celosvětově nejprodávanějšího osobního vozu. Hatchbacky hrají na mnohých trzích klíčovou roli. Celkově představuje segment kompaktních automobilů v Evropě kolem 4,8 milionu vozů, což je více než čtvrtina celkového trhu, přičemž hatchbacky tvoří z tohoto podílu celých 65 %. Proto očekáváme nárůst našeho prodeje v mnohých regionech, čímž vyšleme jasný signál, že Chevrolet je vážným hráčem na trhu v Evropě.“

Od svého uvedení na jaře 2009 je sedan Cruze velmi úspěšný po celém světě. Získal také titul AutoBEST 2010, který uděluje porota složená z předních motoristických novinářů ze střední a východní Evropy.

Chevrolet Cruze velmi dobře vyhovuje požadavkům evropských řidičů, takže je na čele prodejních tabulek kompaktních sedanů na mnohých větších trzích v Evropě - v Dánsku, Německu, Švýcarsku, Itálii, Španělsku, Portugalsku a Velké Británii, kde překonává prodejní plány. I mimo Evropu je prodej Cruze velmi dobrý - v  Číně se jej od začátku roku prodalo téměř 90 000 a dobře se prodává i v Rusku, zemích Jižní Ameriky, v Indii a na dalších rozvojových trzích.

Cruze je prvním skutečně globálně koncipovaným modelem značky Chevrolet. Byl navržen u GM DAT v Jižní Koreji ovšem se snahou především vyhovět specifickým nárokům evropských řidičů. Základ vozu vychází z platformy GM Delta II, stejné jako například u nejnovější generace Opelu Astra či připravovaná nová generace Opelu Zafira či Chevrolet Volt s elektrickým pohonem. Chevy Cruze se vyrábí či montuje v sedmi závodech po celém světě, přičemž k nám putují vozy vyrobené v korejském Bupjongu.

Atraktivitu vystaveného vozu zvýrazňují modře lemované světlomety s denním osvětlením diodami a velká kola. Ze sedanu zůstal zachován oblouk střechy dodávající vozu vzhled kupé.

Objem zavazadlového hatchbacku se blíží k 400 l a bude možné jej zvětšit sklopením asymetricky děleného zadního sedadla. Pětidveřový hatchback Chevrolet Cruze se v Evropě začne prodávat v polovině roku 2011.