name | autoweek.cz

Chytré propojení díky Bosch

Chytré propojení díky Bosch

16.01.2018 | Vladimír Rybecký | Trendy

Co mají společného propojené nákladní automobily a chytré domácnosti? Se svou společnou platformou pro telematiku propojuje Bosch nákladní automobily po celém světě. Díky energeticky úspornému senzoru akcelerace jsou domácnosti ještě chytřejší.
Díky řešením Bosch v oblasti konektivity jsou nákladní automobily, domácnosti i přenosná elektronika stále chytřejší a efektivnější. Společnosti Bosch to přineslo dvě ocenění CES 2018 Innovation Awards.
 
Snazší život díky propojení řidičů kamionů a profesionálů v oblasti logistiky
Hodně kilometrů a neustále zvyšující se provoz: to je každodenní realita řidičů kamionů. Při zvládání úkolu se mohou řidiči a přepravní společnosti spolehnout na podporu od společnosti Bosch. Společná platforma pro telematiku je základem pro nové digitální služby pro užitková vozidla, která přepravním společnostem umožňuje lepší plánování přepravy, efektivnější využívání jejich vozového parku a bezpečnější dopravu zboží do místa určení.
 
Společná platforma pro telematiku byla vyvinuta ve spolupráci s firmami Daimler Trucks a Fleetboard. Používá se v těžkých nákladních automobilech těchto výrobců po celém světě jako jejich datové středisko, které je základem pro nové digitální služby, jako je například Uptime od Mercedes-Benz. Tato platforma kontroluje technický stav těžkých nákladních aut v reálném čase a odesílá informace, což umožňuje manažerům vozového parku odhalit poruchy ještě před tím, než k nim dojde, vyhnout se neplánovaným opravám, a lépe optimalizovat plánované návštěvy autoservisu. Tím se zvyšuje spolehlivost přepravy a snižuje se počet nákladných prostojů nákladních vozidel.
 
Do budoucna může společná platforma pro telematiku Bosch umožňovat bezdrátovou aktualizaci softwaru. Díky online aktualizacím mají systémy vozidla neustále nové informace a šetří tak čas řidičů a manažerů vozových parků tím, že snižují počet návštěv autoservisů. Budou rovněž umožňovat instalaci nových a vylepšených funkcí přímo ve vozidlech.
 
Ještě chytřejší domácnosti díky malinkému senzoru
Mimořádně energeticky úsporný, malý a výkonný snímač zrychlení BMA400 od Bosch Sensortec získal ocenění za inovaci v kategorii vestavěných technologií (Embedded Technologies). Tento drobný senzor kombinuje nízkou spotřebu energie s vysokým výkonem, čímž výrazně prodlužuje životnost baterií v zařízeních. Výsledkem je snížení četnosti nabíjení baterií a jejich výměny.
 
Senzor rovněž umožňuje vysoce přesné měření úhlu a záznam vibrací, takže je obzvláště zajímavý pro aplikace v oblasti Internetu věcí (IoT). V chytrých domácnostech dokáže energeticky úsporný senzor akcelerace rozpoznat třeba to, jestli jsou okna otevřená, nakloněná nebo zavřená, díky čemuž je možné odpovídajícím způsobem nastavit klimatizaci nebo topení a šetřit tak energii.
 
Při instalaci do dveří a oken detekuje BMA400 pohyb a vibrace a pomáhá tak zabránit vloupání. Díky inteligentnímu řízení energie je malinký snímač ideální pro použití v nositelné elektronice.