name | autoweek.cz

Čínský BYD postaví továrnu v Turecku

Čínský BYD postaví továrnu v Turecku

08.07.2024 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Čínská společnost BYD se chystá přidat Turecko k rostoucímu počtu zemí, kde otevírá své výrobní a montážní závody - vedle Maďarska, Thajska a Brazílie.

Turecko v provincii Manisa slavnostně za účasti tureckého presidenta Recepa Tayyipa Erdogana uzavřelo dohodu s čínským výrobcem elektromobilů BYD o výstavbě závodu v hodnotě 1 miliardy dolarů na západě země. Dohodu podepsali předseda BYD Wang Chuanfu a turecký ministr průmyslu a technologií Mehmet Fatih Kacir.

 

Dohoda zahrnuje investici BYD 1 miliardu dolarů do závodu, který bude vyrábět 150 000 elektrických a hybridních vozidel ročně a bude zahrnovat výzkumné a vývojové centrum. Továrna má zahájit výrobu na konci roku 2026 a vytvoří až 5000 pracovních míst.

 

Nový závod společnosti BYD spolu s budovaným závodem v Maďarsku umožní snadnější přístup na trhy Evropské unie. Turecko sice není členem Evropské unie ale má s ní dohodu o celní unii. Dohoda přichází v době, kdy EU zvýšila cla na dovoz čínských elektromobilů a zatížila vozy BYD dodatečným poplatkem 17,4 % nad stávající 10% sazbu.

 

Elektromobily loni v Turecku, zemi s téměř 90 miliony obyvatel a vysokým zdaněním nových automobilů, představovaly 7,5 % prodeje osobních aut.

 

Turecko uvedlo, že ustupuje od před měsícem oznámeného plánu na zavedení dalšího 40% cla na všechna vozidla dovážená z Číny s odkazem na snahu podpořit investice. Toto rozhodnutí následovalo po čtvrtečním jednání mezi Erdoganem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem během setkání Šanghajské organizace pro spolupráci v Astaně v Kazachstánu.

 

BYD staví svůj první evropský závod na osobní automobily v Maďarsku, který hodlá otevřít do konce roku 2026. Automobilka v těchto dnech otevřela svůj první závod na elektromobily v jihovýchodní Asii v Thajsku. BYD také převzal bývalou továrnu Ford Motor v Brazílii a hledá umístění pro závod v Mexiku s výhledem na export do USA.

 

Prodej vozů BYD v Evropě je zatím velmi malý, ale rychle roste. Čínská společnost v regionu realizovala významný marketingový tah, když zaujala místo hlavního sponzora fotbalového mistrovství Evropy.

 

Za prvních pět měsíců BYD na trzích EU, EFTA a Spojeného království podle Dataforce prodal 12 944 vozů, zatímco ve stejném období v roce 2023 to bylo jen 2120 aut.

 

Foto: Okan Altan (AutoBest)