name | autoweek.cz

Čínský BYD zváží druhý závod v Evropě

Čínský BYD zváží druhý závod v Evropě

10.05.2024 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Čínská automobilka BYD v roce 2025 zváží výstavbu druhého montážního závodu v Evropě. Uvedl to její evropský generální ředitel Michael Shu.

Michael Shu řekl, že BYD se chce do roku 2030 stát předním výrobcem elektrických vozidel v Evropě. „Jsme přesvědčeni, že bychom do roku 2030 mohli být ve vedoucí pozici,“ řekl na konferenci FT Future of the Car v Londýně.BYD loni v prosinci oznámil, že postaví továrnu na elektromobily v Maďarsku a stane se tak prvním velkým čínským výrobcem automobilů s vlastní výrobní základnou v Evropě. Shu na summitu vystoupil právě když čínský prezident Si Ťin-pching navštívil Maďarsko na třetí zastávce svého prvního evropského turné po pěti letech.

 

Maďarsko se pod vedením premiéra Viktora Orbána stalo, na rozdíl od některých jiných zemí Evropské unie, pro Čínu důležitým obchodním a investičním partnerem. Vřelé politické vztahy se proměnily v investice, protože čínští výrobci akumulátorů a elektrických vozidel začali v Maďarsku budovat výrobní závody. Výrobce akumulátorů pro elektromobily CATL patří mezi největší investory s továrnou na akumulátory v Debrecíně v hodnotě 7,3 miliardy eur. BYD staví továrnu na výrobu elektromobilů a plug-in hybridů v Segedíně a další výrobní závod na akumulátory s celkovou investicí 20 miliard eur. BYD už od roku 2017 v Maďarsku ve městě Komárom vyrábí pro evropské trhy své elektricky poháněné autobusy.