name | autoweek.cz

Citroen C1 ev'ie - elektromobil se základem z TPCA

Citroen C1 ev'ie - elektromobil se základem z TPCA

15.07.2009 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Britská společnost ECC (Electric Car Corp.) uvedla do prodeje první čtyřmístný elektromobil na britském trhu. Zajímavé na něm je to, že byl vytvořen na základě Citroenu C1, tedy miniautomobilu vyráběného v Kolíně v závodě TPCA.

Velká Británie se snaží pomocí nejrůznějších daňových zvýhodnění stát se světovou jedničkou ve využívání vozidel s elektrickým pohonem. Pro podporu tohoto plánu ohlásil londýnský starosta Boris Johnson projekt výstavby 25 tisíc míst umožňujících nabíjení elektromobilů.
V rostoucím množství vozidel s elektrickým pohonem nabízených na britském trhu se objevilo jedno velmi zajímavé. Citroen C1 ev\'ie je prvním čtyřmístným elektromobilem nabízejícím komfort osobního vozu. Jeho dojezd je 100-115 km při největší dosažitelné rychlosti 100 km/h. Nabití akumulátorů na plnou kapacitu z běžné domácí zásuvky trvá 6 až 7 hodin. ECC počítá s prodejem 500 vozů v následujících 12 měsících a nárůst na dva až čtyři tisíce po roce 2010. Projekt ECC ev\'ie získal státní podporu i z toho důvodu, že podle ECC 50 % hodnoty vozu pochází z britské produkce.