name | autoweek.cz

Citroën elektrifikuje ostrov Chalki

Citroën elektrifikuje ostrov Chalki

08.11.2021 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Citroën se svými partnery zahajuje elektrifikaci řeckého ostrova Chalki v Egejském moři. V rámci komplexního plánu rozvoje Citroën obyvatelům ostrova a podnikům nabídne možnost nákupu elektromobilů od malých čtyřkolek až po osobní a lehká užitková vozidla za dostupné ceny.
Na ostrově Chalki realizují řecká vláda a Citroën projekt klimaticky neutrální elektromobility. Za tímto účelem mají být všem obyvatelům a správním orgánům zpřístupněna elektricky poháněná vozidla s akumulátory od francouzské automobilky. Budou napájena výhradně z obnovitelných zdrojů energie od energetické společnosti Akuo Greece. Z ostrova by poté měla zcela zmizet vozidla se spalovacími motory.
 
Citroën dodává úřadům ostrova Chalki svá plně elektrická vozidla: dvě Ami pro policii a pobřežní stráž, dvě ë-C4 a jedno ë-SpaceTourer pro obec a jedno ë-Jumpy pro místní energetiku. Tato vozidla budou zdarma pronajímána na 48 měsíců. Poté je Citroën odkoupí zpět a daruje je komunitě Chalki.
 
„Jsme odhodláni zpřístupnit elektrifikaci všem a jsme velmi hrdí na to, že můžeme pomoci přeměnit Chalki na soběstačný, chytrý a udržitelný ostrov. Tím, že Citroën ostrovu pomůže stát se „zeleným“ prostředím s nulovými emisemi, dláždí cestu pro udržitelnější budoucnost a ukazuje, že elektrifikace je důležitým faktorem,“ vysvětluje CEO Citroënu Vincent Cobee.
 
Chalki je ostrov v Egejském moři o rozloze 27 km2 s pobřežím o délce přibližně 34 kilometrů. Tvoří obec se sousedním ostrovem Alimia a několika dalšími neobydlenými ostrovy. Krajina je převážně pustá a hornatá. Obydlené je pouze přístavní město Emborios, kde žije 500 lidí. Po dokončení projektu se Chalki s podporou Citroënu stane prvním řeckým ekologickým ostrovem.
 
Podobné projekty od Renaultu již existují pro větší ostrovy Fernando de Noronha v Brazílii, Belle-Île-en-Mer ve Francii a Porto Santo v Portugalsku a VW Group se s řeckou vládou před rokem dohodly na vybudování průkopnického systému mobility na středomořském ostrově Astypalea.