aaa auto spolupracuje s firmou cebia | Aktuality | autoweek.cz

AAA Auto spolupracuje s firmou Cebia

AAA Auto spolupracuje s firmou Cebia

14.01.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Ve snaze zamezit podvodům na trhu s ojetými automobily spojil největší domácí prodejce ojetin společnost AAA Auto své síly se specialistou na identifikaci a prověřování původu vozidel společností Cebia.

Společnost AAA Auto je velmi bedlivě sledována svými konkurenty. Proto její rozhodnutí poskytovat zákazníkům garanci původu a ověřený „životopis“ automobilů prostřednictvím osvědčení Cebia Report znamená průlom na trhu ojetin. Mělo by to vést kupující k tomu, aby obdobné garance požadovali i u malých prodejců zabývajících se především prodejem ojetin dovážených ze zahraničí.

Na rozdíl od praktiky mnoha zemí světa v České republice není trestné přetáčení tachometrů a proto se ve velké míře používá pro zvyšování hodnoty prodávaných automobilů. Další v České republice hojně rozšířenou praktikou je omlazování vozidel uváděním nepravdivého roku výroby. Tomu napomáhá to, že u nás se do technického průkazu neuvádí rok výroby, ale první registrace, což se může lišit až o tři roky. V České republice je rovněž 50 % odcizených automobilů bez problémů znovu přihlašováno do evidence pod změněnou identitou a s pozměněnými identifikátory.

Prodejní ceny ojetých automobilů proto mnohdy neodpovídají stavu a historii vozidla. To působí mnohatisícové ztráty zákazníkům a současně činí neprodejnými auta nabízená za dodržení poctivých podmínek.

Polovina osobních automobilů registrovaných v České republice je starších deseti let. Při průměrném ročním proběhu 18 000 km/rok by více než polovina měla mít najeto 180 000 km. Jenže ve skutečnosti je průměrná hodnota projezdu takovýchto vozidel nabízených na internetu pouze 87 925 km. Společnost Cebia na základě těchto dat odhaduje, že přetočený tachometr má minimálně 40 % nabízených ojetých vozidel. Přitom se odhaduje, že ročně v České republice 700 000 vozidel změní majitele, z čehož bylo v roce 2009 takřka 145 000 vozů (ale roku 2008 více než 230 000 ojetin) poprvé zaregistrováno v ČR, tzn. bylo dovezeno ze zahraničí. Dalších téměř 300 000 vozů mění majitele dvakrát během jediného roku a existují i vozidla, která majitele za jediný rok změnila dokonce 12x! Vyplývá z toho, že přetáčením tachometrů je zákazníkům beztrestně působena škoda mnohonásobně vyšší, než je škoda způsobená krádežemi osobních aut – řádově se jedná o miliardy korun.

 

Automobily přijímané do prodeje v síti AAA Auto jsou podrobeny technické kontrole zahrnující 107 parametrů. Podle ředitele výkupu AAA Auto Petra Vaněčka jeho společnost odmítá přijmout k prodeji 65 % nabízených vozů, přičemž v polovině případů je to kvůli nejasnému původu nebo přetočenému tachometru.

Ve snaze čelit neudržitelné situaci na trhu se společnost AAA Auto v návaznosti na už desetiletou spolupráci s firmou Cebia rozhodla kontrolovat každé ojeté vozidlo prostřednictvím jejího systému Autotracer. Na základě této kontroly budou tato vozidla vybavena Osvědčením Cebia report, což je zjednodušená přehledná forma uvádějící základní informace ze systému Autotracer. Kromě toho bude AAA Auto i nadále poskytovat už řadu let poskytované garance legálního původu vozu i to, že nebyl zaplaven při povodni. Od 15. ledna společnost AAA Auto nabídne Osvědčení Cebia report ke všem automobilům s prodejní cenou nad 100 000 Kč, ale získat jej bude možné ke všem vozem.

 

Systém Autotracer je rozdělen do dvou částí. První přináší návod jak postupovat při kontrole vozidla a ověřovat jeho identifikátory aby měl kupující jistotu, že se jedná skutečně o vozidlo, za které je vydáváno. Ve druhé části jsou přehledně seřazeny nejdůležitější záznamy o historii vozidla: technický popis, rok výroby, kontrola financování, tj. zda nebylo zastaveno z důvodu nespláceného leasingu či na něm není vázáno věcné břemeno, informace, zda vozidlo není evidováno jako odcizené, záznamy servisních údajů a průběžné stavy tachometru zaznamenávané v servisech.

Internetový informační systém Autotracer společnost Cebia nabízí k využití všem zájemcům o koupi ojetého vozidla. Systém byl pro veřejnost spuštěn v květnu 2009 a zájem o něj je velký. V současné době se na něj obrací 500 až 1000 zájemců denně. S postupným zaváděním informací od značek zastupovaných společností IVG (VW, Audi a Seat) a od Škody Auto budou mít kupující od července 2010 možnost prověřit původ většiny nabízených automobilů. Vedení Cebie předpokládá, že počet dotazů pak vzroste až na 40 000 měsíčně.

 

„Použití systému Autotracer nám umožní používat nový koncept transparentnějšího výkupu ojetých aut v České republice, což se samozřejmě promítne i do prodeje. Tento koncept je sice v České republice novinkou, ale v zahraničí se využívá už 30 let. Proto jsem byl potěšen, když nám Cebia tento systém zpracovaný pro Českou republiku představila. Poskytnutí více informací o historii vozidla přinese velký přínos pro zákazníky. Naším cílem je vykupovat a prodávat jen ta auta, která plně odpovídají všem parametrům a vyhovují této kontrole,“ řekl generální ředitel AAA Auto Anthony James Denny.

 

Ze statistik prověřování ojetin systémy společnosti Cebia bylo z více než 150 000 prověřených vozidel 18,9 % nedoporučeno k výkupu, poskytnutí leasingu nebo pojištění protože byla vyhodnocena jako závadová. Důvody zjištěných závad byly následující:

- 9,4 % nebylo v deklarované zemi nikdy přihlášeno, tzn. mají falešné doklady

- 5,2 % bylo v zemi původu odhlášeno z důvodu totální havárie nebo bylo sešrotováno

- 1,2 % bylo v zemi původu evidováno jako odcizené

- 3,1 % bylo v zemi původu stále přihlášeno

 

Na fotografii jsou zleva ředitel komunikace AAA Auto Vladan Crha, ředitel výkupu AAA Auto Petr Vaněček, generální ředitel AAA Auto Anthony J. Denny a ředitel společnosti Cebia Martin Pajer