autobest zná finalisty | Aktuality | autoweek.cz

AutoBEST zná finalisty

AutoBEST zná finalisty

07.10.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společností roku CompanyBest 2010 byla zvolena skupina Volkswagen. Ocenění MANBEST 2010 pro osobnost roku 2010 získal president společnosti Chevrolet Europe Wayne D. Brannon.

Organizace AutoBEST je jedinou mezinárodní nezávislou porotou, která se zaměřuje na země s rozvíjejícími se trhy. Aby automobil mohl získat ocenění AutoBEST, musí být nejlepší nabídkou pro průměrného zákazníka v regionu. Nejdůležitějšími kritérii hlasovacího procesu jsou cena, servisní síť, distribuce náhradních dílů a všestranné uplatnění vozu. Teprve na dalším místě je hodnocen design a nové prvky špičkové techniky. AutoBEST při svém rozhodování o vítězi používá komplexní matrici třinácti kritérií.

Mezi pět finalistů soutěže Autobest 2011 byly mezinárodní porotou nominovány tyto modely:

Citroen C3

Dacia Duster

Kia Venga

Opel Meriva

Renault Fluence

„V tomto roce máme v soutěži o ocenění Autobest 2011 opět pětici vynikajících finalistů. V první prosincové dekádě porota finalisty zhodnotí a zvolí vítěze a do 15. prosince vyhlásí ten nejlepší nový automobil ke koupi pro běžné zákazníky v regionu střední a východní Evropy,“ řekl president organizace AUTOBEST Ilia Seliktar.

Porota AutoBEST rovněž věnuje pozornost činnosti v rámci automobilového průmyslu s důrazem na region svého působení. Porota pečlivě prověřuje a hodnotí investice, nabídku nových pracovních příležitostí pro obyvatelstvo, věnování finančních prostředků na ekologické iniciativy, podporu rozvíjejících se regionů v Evropě.

Porota AutoBEST se rozhodla udělit ocenění v kategorii CompanyBEST 2010 (Nejlepší společnost 2010) skupině Volkswagen. Vytrvalá a dlouhodobě použitelná strategie, kterou tato skupina aplikuje po mnoho let v oblasti rozvíjejících se evropských trhů, vedla k významnému průmyslovému vývoji v tomto regionu. Dalším kladem, který porotu přiměl k rozhodnutí udělit jí toto ocenění, byla dostupná zelená strategie skupiny VW použitá u jejích vozidel v rámci programu Blue Motion Technology.

Ocenění MANBEST 2010 (Osobnost roku 2010) získává Wayne D. Brannon, prezident společnosti Chevrolet Europe. Wayne Brannon, jenž dlouhá léta působí v koncernu GM, je jedním z nejúspěšnějších výkonných představitelů v současného automobilového odvětví. Je strůjcem obdivuhodného úspěchu značky Chevrolet v Evropě.

Ocenění SafetyBEST 2010 za největší přínos pro bezpečnost získává Ford za první  nafukovací bezpečnostní pásy a airbagy s rozložením tlaku. Tyto nové systémy bezpečnostních pásů rozloží síly působící při nárazu na pětkrát větší oblast těla než běžné pásy. Sníží se tak tlak na hrudník a koriguje se pohyb hlavy a krku u cestujících na zadních sedadlech. Děti a starší cestující tak budou lépe chráněni. Nový airbag se bude také rozvíjet o 30 % rychleji a zajistí tak daleko větší bezpečnost.

Ocenění TechnoBEST 2010 za technický přínos putuje k automobilce Fiat za motor s technologií Twin Air nové generace. Jedná se o převratný systém MultiAir, který je kombinován se speciální fluidní dynamikou. Systém vícečetného přívodu vzduchu je optimalizován tak, aby zajistil nejlepší účinnost využití paliva. U nové výrobní řady motorů bylo kromě toho dosaženo extrémního zmenšení velikosti a mistrovského vyladění základní mechaniky. Nové motory podávají výkon od 48 do 77 kW a vypouštějí o 30 % CO2 méně než motory o srovnatelné výkonnosti. Je to teprve podruhé v historii udělování tohoto ocenění, kdy jej stejná společnost dostává druhým rokem za sebou.

Ocenění za DesignBEST 2010 za přínos k designu automobilů získává Peter Schreyer, hlavní designér společnosti Kia Motors. Jeho práce postavila korejskou značku do zcela nového světla a přispěla k dramatickému růstu prodeje vozů této značky v Evropě. Pod jeho vedením jsou vozy Kia mnohem přitažlivější pro mladé zákazníky než kdykoli předtím.

Pro získání ocenění SportBEST 2010 pro největší sportovní talent porota AutoBEST vybrala slečnu Burcu Cetinkaya, letošní senzaci světových rallye z Turecka. Její nedávné výkony při soutěžích v Turecku a Itálii i její vstup do série IRC přesvědčily porotu, že si toto ocenění zaslouží.

Držitel ocenění EcoBEST 2010 za přínos k ochraně životního prostředí  bude vyhlášen na počátku prosince souběžně s vyhlášením vítěze AutoBEST 2011.

 

Členové poroty AutoBEST pocházejí z patnácti zemí: Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Kypr, Makedonie, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Turecko a Ukrajina.