name | autoweek.cz

Baidu ukazuje čínskou rychlost vývoje

Baidu ukazuje čínskou rychlost vývoje

11.01.2018 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Mezi mnoha projekty autonomních vozidel, které se představují na veletrhu spotřební elektroniky CES 2018 v Las Vegas, je jeden, který stojí zvláště za pozornost - platforma Apollo 2.0 čínské společnosti Baidu, v níž se konkurenti mění ve spolupracující partnery.
Baidu je společnost provozující největší internetový vyhledávač v čínském jazyce. Tato čínská společnost má výzkumná a vývojová centra nejen v Pekingu, Šanghaji a Šen-čenu, ale i v Sillicon Valley a Seattlu. Pro čínská média se prezentace společnosti na veletrhu CES 2018 pod jménem Baidu World @ Las Vegas 2018 stala nejdůležitější zprávou dne a věnovala jí mimořádnou pozornost (na rozdíl od médií „zbytku světa“).
 
Otevřená platforma Apollo se silnými partnery
Na veletrhu CES 2018 Baidu představuje kromě mnoha jiných projektů i platformu pro autonomní vozidla Apollo 2.0. Při jejím představení president a výkonný ředitel společnosti Qui Lu oznámil, že Apollo je otevřenou platformou, na jejímž vzniku se partnersky podílí ne méně než 90 globálních společností, včetně gigantů jako jsou Udacity, Microsoft nebo TomTom.
 
„Apollo je ukázkou toho, co označujeme jako China Speed. Ukazuje rychlost inovací a vývoje v Číně v oblasti globálního průmyslu autonomního řízení.  Umělá inteligence a inovace neznají hranice. Stojíme vstříc historickému okamžiku s nevídanými příležitostmi pro lidi po celém světě, které vyžadují, aby velké země a velké společnosti, včetně Číny a Baidu, spolupracovaly. Jsme nesmírně potěšeni, že stojíme v centru těchto nezměrných inovací bok po boku s našimi partnery,“ uvedl Lu.
 
„Otevřené platformy a ekosystémy jsou tou nejlepší cestou vedoucí k urychlení přenosu technologií Umělé inteligence k jejich komerčnímu využití. Na základě toho jsme vyvinuli Apollo jako největší, nejkompletnější a nejvýkonnější ekosystém autonomního řízení na světě,“ dodal Lu.
 
Pozoruhodné na vystoupení Qui Lua byla skutečnost, že podle něho zaměření se na služby a zpracování dat s využitím operačního systému Baidu, který je velmi podobný systému Google Android, nebude sloužit k posílení postavení jeho společnosti, ale Číny jako vedoucí země ve vývoji autonomních vozidel. Podle Lua firmy, které se o zvládnutí této technologie pokoušejí vlastními silami, nemají šanci na úspěch.
 
Další rozšiřování možností
Nejnovější verze programu Apollo přináší otevření všech čtyř hlavních modulů platformy - cloudových služeb (partnerem pro ně je Microsoft Azure), softwarových platforem, referenčních hardwarových platforem a referenčních platforem vozidel. Platforma Apollo je vysoce dynamická - dosud získala více než 165 000 řádků kódu a každé čtvrtletí se přidává přibližně 65 000 řádků.
 
Baidu uvádí, že v roce 2018 plně podpoří čtyři hlavní počítačové platformy Nvidia, Intel, NXP a Renesas, zavede nákladově efektivnější řešení snímačů, podpoří více referenčních vozidel vč. nákladních automobilů a autobusů a poskytne širší škálu HD mapových služeb po celém světě.
 
Při své prezentaci Baidu předvedlo nejrůznější aplikace Apolla od svých partnerů. Rovněž bylo oznámeno navázání spolupráce s americkým veřejným provozovatelem dopravních služeb pro tělesně postižené Access Services spolu s uvedením projektu autonomních vozidel ve službách tělesně postižených a seniorů v Los Angeles, který má být spuštěn do konce roku 2018.
 
V Číně Baidu připravuje uvedení autonomních vozidel úrovně 3 do roku 2020 společně s automobilkou Chery Automotive. Do konce července 2018 hodlá u firmy King Long rozeběhnout velkosériová výroba autobusů jezdících bez řidiče. Baidu je i významným akcionářem v čínském výrobci elektromobilů Nio.