name | autoweek.cz

Budoucnost EU v biopalivech?

Budoucnost EU v biopalivech?

17.09.2010 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Studie společnosti Bloomberg uvádí, že do roku 2020 by až polovinu benzinu v EU mohla nahradit biopaliva.

Studie společnosti Bloomberg, zabývající se financováním nových zdrojů energie, uvádí by až 50 % benzinu v EU mohlo být do roku 2020 nahrazeno biopalivy. Vyžadovalo by to ale vybudovat ročně 100 nových rafinérií. Při agresivním přístupu by hodnota průmyslu biopaliv do roku 2020 dosáhla zhruba 40 miliard dolarů. Při konzervativnějším přístupu by toto odvětví mohlo dosáhnout výnosů kolem 650 milionů dolarů.

Studie uvádí, že jen využíváním právě vznikající odpadní biomasy by se mohlo nahradit 60 % kapalných pohonných hmot. To je samozřejmě ten nejoptimističtější scénář. Alternativní scénáře navrhují využití technologie druhé generace biopaliv - celulózový bioetanol.

Zemědělci by tak získali další zdroj zisků. Podmínkou tohoto vývoje jsou ale vládní pobídky sběru biomasy. V USA například existuje nařízení ke spotřebě určitého množství etanolu vyrobeného z celulózy ročně. V roce 2022 by to mělo být 36 miliard galonů a z toho by 16 miliard (což odpovídá 11 % poptávky po palivech v USA) by měla tvořit biopaliva nové generace jako je etanol z celulózy.

V USA, kde v současnosti většina benzinu obsahuje 10 % etanolu (neboli jde o palivo E10), je to velmi žhavé politické téma. Automobilky tvrdí, že bez ohledu na jeho původ je další přidávání etanolu do benzinu nesprávné. Nedávné testy starších automobilů, uskutečněné skupinou podporující obnovitelná paliva, však ukázaly, že tato vozidla se zavedením paliva E12 nebo E15 nemají problém.

Samozřejmě je zde zásadní problém, protože takový důraz na produkci biopaliv by mohl směřovat zemědělce ke změně využívání zemědělské půdy dosud využívané k produkci potravin, což by vedlo ke značnému zvýšení jejich ceny. Otázkou proto zůstává, zda je to ta správná cesta ke snížení závislosti na zdrojích energie z rizikových oblastí. Udržet pod kontrolou zdroje biomasy tak, aby se skutečně využívaly jen druhotné a odpadní suroviny, totiž vůbec nebude snadné. Rozsáhlé zneužívání podpory výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů v mnoha státech je v tomto ohledu varováním.