name | autoweek.cz

Carlos Ghosn byl opět zatčen

Carlos Ghosn byl opět zatčen

04.04.2019 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Japonská prokuratura nechala už počtvrté zatknout bývalého šéfa Nissanu Carlose Ghosna - jen krátce před tím, než chtěl prokázat svou nevinu na tiskové konferenci 11. dubna. Tentokrát byl obviněn z finančních machinací prostřednictvím prodejce v Ománu.
Opětovné zatčení Carlose Ghosna měsíc poté, co byl propuštěn na kauci, pokládají i japonská média za krajně neobvyklé. Ghosn sám k tomu stačil konstatovat: „Moje dnešní zatčení je pobuřující a svévolné. Je to součást spiknutí několika vedoucích představitelů Nissanu s cílem mne umlčet. Jsem nevinnou obětí ničím nepodložených obvinění vznesených proti mé osobě. Mojí jedinou nadějí a přáním dnes je spravedlivý proces.“
 
Carlos Ghosn byl zatčen vloni v listopadu na tokijském letišti a obviněn z finančních machinací, které měly způsobit Nissanu ztrátu ve výši 82 milionů dolarů a měly klamat investory. Po uplynutí zákonné vyšetřovací vazby byl dvakrát opětovně uvězněn v souvislosti s novými obviněními. Po 108 dnech ve vazbě byl 6. března propuštěn na kauci ve výši 9 milionů dolarů se zákazem jakékoliv elektronické komunikace s vnějším světem. Ghosn vydal prohlášení, v němž odmítá všechna obvinění a na 11. dubna svolal tiskovou konferenci, kde se chtěl očistit.
 
Carlos Ghosn se snažil dosáhnout spojení aliančních partnerů Renaultu a Nissanu. Podle různých médií (například WSJ) proto někteří vrcholní představitelé Nissanu stáli za jeho uvězněním, aby úplnému spojení zabránili. Jenže Ghosnův nástupce ve vedení aliance Jean-Dominique Sedran v Ghosnově snaze hodlá pokračovat.
 
Ghosn byl tentokrát zatčen na základě obvinění z nelegálních plateb uskutečněných prostřednictvím dealerství v Ománu v červenci 2018. Ty měly způsobit Nissanu ztrátu ve výši 5 milionů dolarů. Paradoxní na tom je, že Ománský prodejce Nissanu Suhail Bahwan Automobiles (SBA) je údajně v majetku Ghosna.
 
V brzkých ranních hodinách vtrhlo do Ghosnovy rezidence 12 vyšetřovatelů aby zadrželi mnoho dokumentů a zajistili mobilní telefony Carlose Ghosna. Zabavili dokonce i telefon a pas jeho přítomné manželky Carole, přestože v případu není obviněnou ani svědkyní.
 
„Jsem nevinný, a proto žádám francouzskou vládu, aby hájila má občanská práva,“ stačil ještě Ghosn před zadržením požádat. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire prohlásil, že Ghosn získal konzulární ochranu. Během předchozí vazby nebyla Ghosnovi umožněna žádná komunikace s vnějším světem a jeho obhájci dokonce ani nesměli být u mnohahodinových výslechů, k nimž Ghosna vozili s pouty na roztažených rukou.
 
Podle japonských zákonů nyní může být Ghosn zadržován až 22 dní, nicméně poté mohou vyšetřovatelé vznést nové obvinění a tuto lhůtu opakovaně násobit, což je údajně v Japonsku běžná praxe. Ghosnův případ tím na západě přilákal pozornost k metodám japonské justice, která zcela běžně drží obviněné, kteří popírají svou vinu, jako rukojmí. Podle Ghosnova právního zástupce Nobua Gohary opakované zatýkání Ghosna svědčí o tom, že prokurátor si není jistý svými šancemi proces vyhrát a proto jej chce přimět k alespoň částečnému přiznání viny.