name | autoweek.cz

Carlos Ghosn popřel všechna obvinění

Carlos Ghosn popřel všechna obvinění

10.01.2019 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Carlos Ghosn s pomocí svého týmu právníků získal právo promluvit v plné soudní síni v Tokiu. Tento čas využil velmi efektivně, nicméně soud i nadále vylučuje možnost jeho propuštění z vyšetřovací vazby.
Carlos Ghosn poprvé od svého zatčení před 50 dny veřejně mluvil. Důsledky dlouhého věznění na něm byly patrné - jeho vlasy byly prošedivělé, viditelně zhubnul a na tváři mu vystoupily lícní kosti. Podle jeho syna Anthonyho za 50 dní ztratil nejméně 10 kg, protože jeho jedinou stravou jsou tři misky rýže denně. Podle Anthonyho Ghosna byl jeho otec opakovaně vyšetřovateli nucen, aby podepsal přiznání, což ale odmítl. Navíc většina výslechů probíhá bez účasti Ghosnových právních zástupců.
 
Ghosn byl 19. listopadu 2018 v Japonsku zatčen na základě obvinění, že ve výročních zprávách společnosti podhodnocoval své příjmy. Posléze bylo obvinění rozšířeno s tím, že finanční ztráty ze svého soukromého podnikání převáděl na společnost Nissan. V obou případech obvinění vychází z udání z vrcholného managementu společnosti Nissan a obě obvinění se týkají činů, k nimž mělo dojít před mnoha lety. Druhé obvinění už dokonce japonský soud kdysi projednával a tehdy na finančních transakcích neshledal nic nezákonného. Celkem měl Ghosn Nissanu v letech 2008 - 2009 způsobit škodu ve výši 17 milionů dolarů. Okamžitě po jeho zatčení představenstvo Nissanu Ghosna odvolalo z funkce svého předsedy.
 
Do soudní síně, v níž bylo zakázáno fotografování a pořizování záznamů, byl Ghosn přiveden s pouty na rukou a připoutaný k eskortnímu lanu. Přestože na něm byly patrné důsledky dlouhého věznění, prohlášení, které připravil se svými právníky, přednesl pevným hlasem. Uvedl v něm, že byl neoprávněně obviněn a vysvětloval, že na jeho způsobu zacházení s firemními finančními prostředky nebylo nic nezákonného.
 
Ghosn připomenul i svůj podíl na tom, že se Nissan pod jeho vedením proměnil ze společnosti na pokraji bankrotu v nejziskovější japonskou automobilku, která pod jeho dohledem uvedla na trh mnoho mimořádných modelů, jako např. Qashqai, a připomenul, že právě on prosadil přechod Nissanu k výrobě elektricky poháněných automobilů mnohem dřív, než tento trend zaznamenali jiní výrobci, a díky tomu je Nissan v oblasti elektromobility světovou jedničkou.
 
V době Ghosnova nástupu v roce 1999 měl Nissan dluhy ve výši 2 trilionů jenů (2,2 miliardy dolarů), prodal 2,5 milionu vozů a utrpěl při tom vysokou finanční ztrátu. V roce 2016 Nissan prodal 5,8 milionu automobilů a byl nejziskovější japonskou automobilkou s finanční rezervou ve výši 1,8 trilionu jenů (1,9 miliardy dolarů). V uvedeném období otevřel výrobní závody v Číně, Rusku, Indii a Brazílii a získal kontrolu nad automobilkou Mitsubishi.
 
Ghosn mj. prohlásil: „Vždy jsem jednal bezúhonně a v mé několik desetileté trvající profesionální kariéře jsem nikdy nebyl obviněn z jakéhokoli pochybení. Byl jsem zde neprávem nařčen a jsem nespravedlivě zadržován na základě bezohledných a ničím nepodložených obvinění. V rozporu s tvrzením žalobců jsem od společnosti Nissan nikdy nedostal žádné odškodnění, které by nebylo zveřejněno, ani jsem s Nissanem nikdy neuzavřel žádnou závaznou smlouvu, aby mi byla vyplacena pevná částka, která by nebyla zveřejněna."
 
Ghosn připustil, že společnost požádal, aby dočasně převzala jeho ztrátové smlouvy, ale že tímto krokem neutrpěla žádnou ztrátu. Ghosn byl také obviněn z vyplacení 14,7 milionu dolarů saudskému obchodníkovi Chalídu al-Juffaliovi, který využívá prostředky společnosti Nissan výměnou za zprostředkování akreditivu, aby pomohl s jeho investičními ztrátami. Ghosn ale tvrdí, že jeho služby Nissan s ohledem na velkou volatilitu japonského jenu využíval opakovaně a vždy to bylo ku prospěchu společnosti.
 
Podle japonských médií bylo pečlivě připravené vystoupení Ghosnovým velkým triumfem. To ovšem nic nemění nic na jeho složitém postavení. Podle vedoucího Ghosnova týmu právníků Motonariho Otsura může být vyšetřovací vazba prodlužována až na dalších šest měsíců s tím, že přijetí kauce je v tomto případě nepravděpodobné. V případném soudním řízení Ghosnovi hrozí 10 letům vězení.
 
Po dokončení svého prohlášení byla Ghosnovi opět nasazena pouta, byl připoután k lanu a odveden zpět do cely. Předsedající soudce Juiči Tada tato opatření vysvětlil tím, že obviněný má základny v jiných zemích a proto by se mohl pokusit uprchnout a ovlivňovat důležité svědky.