name | autoweek.cz

ChemChina kupuje Pirelli

ChemChina kupuje Pirelli

25.03.2015 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Čínská společnost ChemChina s ročním obratem 36 miliard eur kupuje za 7,1 miliardy eur italského výrobce pneumatik Pirelli s ročním obratem 6 miliard eur. Vzniká tak největší výrobce pneumatik na světě. Vše ale zatím není tak jasné, jak to na první pohled vypadá.
Čínská společnost China National Chemical (ChemChina) získá kontrolu nad italskou společností s historií dlouhou 143 let. Dohodu už schválili většinoví akcionáři Pirelli, resp. společnosti Cam Finanzia, jimiž jsou šéf Pirelli Tronchetti Provera, italské banky UniCredit a Intesa Sanpaolo, ale také ruská společnost Rosněft. Vzniká tak největší výrobce pneumatik na světě s tržním podílem přes 10 %.
 
Čínská státem vlastněná společnost ChinaChem, řízená Renem Jianxinem, se tak dostane k technologiím používaným při výrobě prémiových pneumatik, které lze prodávat s podstatně větším ziskem a současně se tak pro italského výrobce otevírá cesta na největší automobilový trh světa. Posílení Pirelli v Číně je současně špatnou zprávou pro jeho evropské konkurenty Michelin a Continental, kteří by při evropské ekonomické stagnaci rovněž rádi využili čínský trh k růstu.
 
Camfin už ohlásil, že ztrátová divize výroby pneumatik pro nákladní auta bude převedena pod čínskou Aeolus Tyre, patřící také pod ChemChina a rovněž působící na evropských trzích. Zdvojnásobením produkce by se poté měla výroba nákladních pneumatik stát ziskovou.
 
Z dohody vyplývá, že pneumatikářská divize ChemChina - China National Tire & Rubber - získá 26,2 % akcií Pirelli od italského holdingu Camfin (Cam Finanzia), který je vlastníkem Pirelli. Poté bude zveřejněn další postup získání úplné kontroly nad zbytkem Pirelli, což povede k rozdělení majitelů Pirelli na 50,1 % pro ChemChina a 49,9 % pro Camfin.
 
Pro získání úplné kontroly nad Pirelli a stažení akcií z trhu to ale bude vyžadovat skoupit na milánské burze její akcie aby jich oba partneři vlastnili nejméně 90 %. To ale nemusí být snadné. Také není jasné, jaká bude dohoda mezi Číňany a ruským Rosněftem. Rusové totiž před rokem získali 50 % akcií Camfinu a byli tedy dosud majoritním vlastníkem Pirelli. Rosněft je ale jednou z ruských firem, které čelí sankcím.
 
Italové ve vedení by měli zůstat na svých pozicích včetně Tronchettiho Provery (67). Ten zůstane výkonným šéfem Pirelli, kterým je od roku 2001. Pouze na pozici předsedy představenstva přijde Číňan. Italským manažerům by teoreticky mělo zůstat právo vetovat některá rozhodnutí nového vedení.
 
Čínští investoři využívají slábnoucí euro a skupují renomované evropské, především italské firmy. Italská vláda zatím tento trend nijak nekomentuje a nezasahuje proti němu. Itálie je pro čínské investory druhým největším akvizičním trhem v Evropě. V nedávné době zde Číňani koupili firmy jako výrobce luxusních jachet Ferretti, výrobce turbín Ansaldo nebo firmy distribuující energii Terna a Snam.
 
Akvizice Pirelli je pátou největší koupí zahraniční firmy čínskou státem vlastněnou společností. Tou dosud největší byla loňská koupě měděných dolů v Peru.